Gadžo, 27. října 2003 | Postřehy
Během minulého víkendu maturanti ze ZSV navštívili Prahu, mimojiné i propagační centrum EU. Zaujala mě brožurka Echo 2002, která pojednávala o podpoře EU pronejchudší či katastrofami postižené oblasti. První dojem – pozitivní.
Jenže tím, že EU dotuje vývoz svých produktů a vysokými cly blokuje dovoz ze zemí třetího světa, onu chudobu přímo způsobuje, což už v žádné zbrožurek nepíšou…
Před pár dny byly zveřejněny výsledky studie, která se zabývala dopady globalizace na chudobu těch nejzranitelnějších – dětí. Další dojmy nechám na Vás.
V roce 2000 si OSN dala za úkol během 15 let snížit počet chudobou strádajících dětí na polovinu. Tento cíl se zatím bohužel nedaří plnit – rozdíly mezi rozvojovými zeměmi aprosperujícími státy se stále více prohlubují. Desetimiliony stále nemají přístup k základním lidským potřebám.
V mnoha zemích dochází k prohlubování chudoby. Globalizační tlaky způsobují snahy liberalizovat trhy rozvojových zemí, které následně nemají šanci proniknout nadotované trhy EU a USA, až nakonec domorodí lidé zůstanou bez jakýchkoliv prostředků.
Univerzita v Bristolu provedla pro UNICEF první velký průzkum zaměřený na dětskou chudobu. Celkem pro potřeby studiezanalyzovala 1,2 milionu dětí z 46 nejchudších zemí světa.
Podle výsledků je víc než polovina všech dětí vystavena různým druhům strádání, přičemž 674 milionů žije v naprosté chudobě. Třetina všechmladistvých žije v obydlí o jedné místnosti s více než 5 dalšími osobami, nebo majícím pouze hlíněnou podlahu, přičemž nemají žádný přístup k civilizovaným toaletám.
Každé sedmé dítě trpí těžkou podvýživou, každé páté je bez pitné vody. Víc než desetina nikdy nebyla ve škole.
Ve chvíli, kdy rozvojové země přijdou o zisky z domácího obchodu, přestane se stát starat o zdravotnictví a vzdělávání, což má nesmírný vliv na budoucí zdraví a vyhlídkydětí.
Nejhůř jsou na tom oblasti v subsaharské Africe, kde 90% dětí žije v naprosté chudobě.
Zatímco čtete tyto řádky, tak někde ve světě umírají další a další děti na přímé následky svých životních podmínek.
Pokud budete číst propagační materiály k čemukoliv – mám pro Vás jednu radu: Dobře si všímejte toho, co je vepsáno mezi řádky.
Článek se zakládá na informacích zveřejněných deníkem GuardianUnlimited.
Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;
© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.