Arwen, 1. května 2007 | Kultura
Ještě před několika lety byste dnes šli povinně do průvodu, v rukou drželi mávátka a transparenty a vesele hlásali: ,, Ať žije první Máj.“ Do oken se vyvěšovaly holubice, české a ruské vlajky. Dnes je první Máj pojímán jako ,, lásky čas.“
Již ve středověku slavili lidé svátky jara a plodnosti, rytíři se sjížděli k turnajům vždy začátkem května. V literatuře minesengrů se vypráví o zelených větvičkách na důkaz lásky a zásnuby se konávaly v květnu. Známe bylo také stavění májů pod okny dívek na důkaz lásky a pocty k ní.Jedna velká májka stála na návsi nebo před hospodou a musela se hlídat, aby ji sousedští neskáceli. Podobné zvyky uznávají i ve Švédsku, Bavorsku, Nizozemsku…
A jak vzniknul Svátek práce?
Prvního května roku 1886 proběhla v Chicagu stávka usilující o osmihodinovou pracovní dobu. Stávkovalo asi 300 000 dělníků.Při demonstraci vybuchla bomba a zemřelo několik lidí. Bez důkazu byli obviněni a k smrti odsouzeni čtyři anarchisté. O dva roky později se v USA svátek slaví celostátně. Uznala jej i Katolická církev, od roku 1955 je zasvěcen sv. Josefu Dělníkovi. Jelikož se tento svátek stal předmětem šíření socialistických a komunistických myšlenek, mnoho států ho slaví v jiný den ( USA, Kanada, Austrálie, Nizozemsko…)
A dnes, 18 let po pádu komunismu? Mnoho lidí v mém věku ani neví, proč se svátek slaví. V Praze, na Letenské pláni se scházejí od roku 2006 místo komunistů, antikomunisté.
Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;
© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.