Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je sobota 26. září 2020, svátek má Andrea, zítra Jonáš.

Neznámá nemoc zabíjí Sudánské děti

Gadžo, 24. září 2003 | Postřehy

V izolovaném jižním cípu Sudánu se objevila nová nemoc, na jejíž následky již zemřělo několik dětí.

Touto smrtelnou nemocí onemocnělo již na 300 dětí. Epicentrem je zřejmě vesnice Amadi, kde je nemocných 12% mladistvých.

Mezi příznaky patří nekontrolovatelné klimbání/třes, který se projevuje zejména při chladu, nebo jezení potravy. Bizardní je, že někteří nakažení takto reagovali na místní pokrmy, ale například čokoláda tyto reakce nevyvolala.

V pokročilejší fázi nemoci se nakažaný jeví jako mentálně retardovaný a nepohyblivý. Nemoc taky zastavuje růst a tělesný vývoj.

Vzhledem k podezření, že se onemocnění šíří vzduchem, rodiny separují postižené děti od ostatních.

Někteří vesničané tvrdí, že nemoc je kletbou za dlouhotrvající občansku válku, v níž byly použity i chemické zbraně. Nicméně podle loňské zprávy OSN nebyly místní zdroje jídla kontaminovány.

Většina nakažených žije v okolí řeky Yei. 93% jich je infikováno parazitickým červem Onchoverciasis, který způsobuje splepotu.

Podle nejnovější teorie by tato nemoc mohla být na lidi přenesena z opic.

Dostane se Sudáncům mezinárodní pomoci, nebo se z afrických dětí stanou pokusní králíci, na základě jejichž mortality a nebezpečnosti nemoci zasáhnout \„vyspělé země\“, dojde k činům?Zdroj: <a href=\„http:/­/news.bbc.co.uk/2/hi/a­frica/3133440­.stm\“ title=\„\‚Nodding disease\‘ hits Sudan\“>BBC

Doplněk 15.10.03

Po dotazech na fóru jsem se rozhodl doplnit, proč jsem tento článek vlastně sepsal.

V posledních desetiletích se objevily různé nemoci, které byly zpočátku silně podceněny. Např. AIDS, kdy místo seriozních věděckých závěrů byla propagována myšlenka, že se jedná o \„boží trest na homosexuály\“. Až později, když už tato nemoc v některých zemích dosáhla pandemických rozměrů (třeba Kongo – nyní 20%), došlo ke změně pohledu.

Netvrdím, že tato nemoc je či není hrozbou lidstvu – protože to prostě zatím nikdo neví. Netvrdím, že zveřejněním tohoto článku se cokoliv změní.

Pouze jsem přinesl informaci o něčem, čemu se prakticky všechna česká média vyhnula. Buď jste obohatili své vědomosti, nebo jste ztratili pár minut čtením \„zbytečností\“. Záleží jen na Vašem přístupu.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.