Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava, zítra Vratislav.

Svoboda slova jak ji vidím

Johnny, 14. října 2003 | Postřehy

Svoboda slova je v brána na paškál ve světě svobodného internetu velmi často. V poslední době i na Diskuzním fóru Saturnu. Takže jak to je s tou svobodou slova? Můžeme si tady my, Saturňáci, psát, co chceme? Myslíte si, že můžete psát do diskuzních fór úplně cokoliv? A my (jako správci webu) vám na to nesmíme ani šáhnout, protože tady je zase svoboda slova? Já myslím, že přesně naopak…

Co si můžeme psát na Saturnu

Díky svobodě slova máme právo na Saturnu prezentovat své názory, přičemž tím zároveň nesmíme porušovat jiné zákony naší země. V poslední době tohle dost proslavila jedna kauza, šlo o to, že jistý autor údajně propagoval hnutí potlačující lidská práva. Na internetu je podle mě spousta textů, které nepřímo vyzývají k podpoře komunismu nebo fašismu a jiných hnutí potlačujících lidská práva a jejich autoři ani nemusí vědět, co vlastně činí.

Co si můžete vy psát na diskuzní fórum

I když byste si měli dát pozor na výše uvedené faktory, za obsah příspěvku totiž můžete klidně být trestně stíháni, internet je až příliš svobodné médium, aby tohle prakticky fungovalo. Pokud napíšete něco protizákonného, váš příspěvek pravděpodobně smažeme (ne nenávratně). Pravděpodobně to nikomu vadit nebude a nikdo si stěžovat nebude. Pokud by někdo chtěl podat trestní oznámení na autora takového příspěvku, máme sice k dispozici záznam toho, z jaké IP adresy, s jakým prohlížečem a z jaké stránky na Saturn přišel (příspěvky nejsou mazány fyzicky, jsou jen odsouvány jinam), na druhou stranu nemáme povinnost tohle dělat, příspěvky můžeme rovnou fyzicky smazat.

Jak můžeme my zasahovat do diskuzního fóra

Klidně bych mohl svoji argumentaci postavit na tom, že fórum je vlastnictví Saturnu (sám jsem autorem jeho programového kódu), tudíž máme právo s ním zacházet dle libosti. Vy máte možnost (díky nám) zde vyjádřit svůj názor, my ale nemáme povinnost vám toto umožnit. Je pak jedno, jestli fórum vůbec neexistuje, nebo funguje dle naší libosti. Samozřejmě že v případě Saturnu mažeme jen příspěvky vulgární, neopodstatněně urážlivé nebo ty v rozporu se zákony a mravními kodexy Čr.

Co myslíte?

Co si myslíte vy? Svoboda slova je na internetu pojímána opravdu všelijak. Článek jsem postavil čistě na svých názorech, takže jsem se mohl někde splést. Ozvěte se v diskuzi.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.