Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk, zítra Matěj.

Terry Pratchett & Neil Gaiman – Dobrá znamení

Maverick, 7. listopadu 2003 | Kultura

Terry Pratchett, Neil Gaiman
Dobrá znamení

Uniformy na škole, krádeže v šatnách, zahlcování fóra… Pěkný, moc pěkný. Samá pozitiva. Máte vůbec, při všech těch problémech a starostech (učení nevyjímaje:) čas na něco jiného? Máte čas zajít si po škole někam s kamarády, zkouknout oblíbený film, či přečíst nějakou tu knížku? Protože tahle rozhodně stojí za přečtení.

Terry Pratchett je znám řadou svých fantasy knih. Mezi ty nejlepší určitě patří knihy ze série Úžasná Zeměplocha, kterých napsal něco přes pětadvacet a jejich počet stále stoupá! Nezapomenutelná je pro mne postava Bláznivého Humoše, barbara, člena Stříbrné hordy. Kdo četl Zajímavé Časy, ví o čem mluvím. Tahle jeho „nová“ (poprvé vyšla ve spojených státech v roce 1992!, k nám se ovšem dostala poměrně nedávno) kniha, kterou napsal společně s Neilem Gaimanem, autorem mnoha skvělých komiksových scénářů, je plná humorných situací, nových postav s důležitým posláním, dějových zvratů, ale hlavně, hlavně je plná Skvělých a Přesných Proroctví Ágnes Magorésové.

Peklo prohrálo svou válku s Nebem. Doba temna nenastane, Satan a jeho přisluhovači byli zatlačeni tam, kam patří, do pekla. Je konec. Nebo…ne?

Crowley je padlý anděl, tedy vlastně ďábel, momentálně spíš člověk. Na zem byl nasazen jako agent před stovkami let, aby… aby co? Sám neví proč tady je, ale určitě to nějak souvisí s tím malým, uřvaným chlapečkem. Dnes mu ho předali a netvářili se nijak nadšeně. Hastur a Ligur. Při sdělování špatných skutků dne mu nadšeně vysvětlovali, že svedli kněze a politika donutili vzít úplatek, ale nechápavě na sebe koukali, když jim Crowley sdělil, že se mu podařilo vyřadit na pětačtyřicet minut telefonní síť v centru Londýna. Nedokázali pochopit, že zatímco oni běhali celý den za jedním člověkem, on seděl na zadku. Bylo by naprosto zbytečné jim to vysvětlovat. Nemusel hnout ani prstem a tisíce lidí si připravovaly pobyt v pekle…Toho malého chlapečka měl odvézt do nemocnice, kde se za chvíli narodí další malý, uřvaný prcek a … Odvézt, při tomhle slově se musel usmát. Řídil černý Bentley 1926, který měl ode dne prodeje jediného majitele. A tím byl Crowley…

Snad vás tahle malá ukázka donutí knihu si přečíst:) Příběhem prochází více dějových linií, které na sebe z počátku vůbec nenavazují, ale postupně se splétají dohromady a ke konci knihy vám bude jasné o co vlastně jde a sami budete tak trochu předvídat následující události. Za dvě stovky získáte knihu, u které se budete smát, výborně bavit a hltat jednu kapitolu za druhou. A o to jde, ne?

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.