Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava, zítra Vratislav.

SSM: Rudá minulost

Gadžo, 27. září 2002 | Studentská

Díky p. Studzinskému se mi do rukou dostaly školní časopisy z let 1980–90. V dobách socialismu byly vydávány pod názvem \„Student\“, dále \„Tahák\“ a po sametové revoluci dostaly jméno \„Študák\“. Zatímco před listopadem ´89 se pod něj podepisoval Celoškolský výbor SSM (Svazu Socialistické Mládeže), Študák byl \„Časopis studentů gymnázia v Karviné\“ a vycházel v nákladu 50 výtisků.

Doby vlády proletariátu jsou už dávno pryč, SSM je pro mnohé prázdným pojmem, nicméně Saturn se rozhodl oživit některé z článků Studenta, Taháka či Študáka.

Články ze Studenta a Taháka (ať už byly socialistickou ideologií postiženy, či nikoli), budou souhrně začínat \„SSM: Původní název\“. Můžete si to přeložit třeba jako: Svaz socialistické mládeže uvádí: … :o)

Pokusíme se vybírat to nejlepší, nejatraktivnější a nejzajímavější. Zatímco někdy si autor zaslouží pochvalu nad svým \„dílem\“, jindy si možná řeknete: \„Jak ti lidi mohli být tak blbí?\“ Zhodnocení už necháme na vás, čtenářích Saturnu.

Předem upozorňuji, že opsané články nevyjadřují názor redakce ani jednotlivých autorů. Příspěvky označené rudou hvězdičkou nedoporučujeme číst malým dětem a pravicově založeným těhotným ženám :o)))

<img src=\„obrazky/gsrpa­kladivo.gif\“ alt=\„Srp a kladivo – symbol spojeného proletariátu\“>


Jméno autora Saturnu bude pouze informovat o tom, kdo daný článek opsal, popřípadě doprovodil svým názorem.

K subjektivnímu ohodnocení kvality časopisů (či spíše srovnání jednotlivých titulů) se dostaneme později.

Přeji vám mnoho zábavy, úsměvů či úsměšků při čtení archiválních děl. Dostanete možnost poslechnout si názory socialistické mládeže, ale nezapomeňte si ponechat ty své, ať už jsou jakékoli.

Dnes vám nabízím článek z druhého čísla Študáka, které vyšlo v únoru 1990.

*** Článek nemusí v žádném případě vyjadřovat názor redakce. ***


Autorem je Peťa Šimon, z tehdejší 2.A, který se po sametové revoluci stal \„samozvaným\“ (jak sám píše v úvodníku k 1. číslu) šéfredaktorem Študáka.

Quo vadis, SM?Úvod bude klasický – Být či nebýt? To byla nejožehavější otázka všech jednání, polemik, článků a sjezdů v poslední době. Po listopadu ´89 bylo SSM označováno jako reakční spolek, bašta stalinismu, atd. Mnoho lidí také požadovalo úplné zrušení SSM. Je to ale správné, tak jako je správné zahodit členský průkaz? /i když je to jistě nejjednodušší/. Sám jsem tak chtěl udělat, ale přítel mě přemluvil – byla by to zbabělost. A tak jsem se tedy do toho dal. Vždyť SSM, pokud si odmyslíme již neplatící <a href=\„http:/­/members.tripod­.com/~Klempera/ssm­.htm\“ title=\„STANOVY SOCIALISTICKÉHO SVAZU MLÁDEŽE
schválené ustavující celostátní konferencí SSM dne 11. listopadu 1970, doplněné a upravené 1. sjezdem SSM dne 29. září 1972, II. sjezdem SSM dne 1. října 1977 i IV. sjezdem SSM dne 3. října 1987 \“ target=\„_blan­k\“>stanovy, nebylo zase tak špatné – mnohdy to byla jediná organizace, která na podnicích a školách něco dělala – i když netvrdím, že by to byl případ naší školy. Byl jsem na obou sjezdech, kde se z SSM stalo SM, ale není to samozřejmě změna jediná. Ale o tom hovoří blíže usnesení a organizační řád, které si můžete přečíst na nástěnce ve vestibulu.
Takže – počkáme a uvidíme, nebo proto něco uděláme?
Peťa

Původní článek je doplněn o návrhy znaku Svazu mladých podle M. Wachtarczyka.
 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.