Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír, zítra Zdeněk.

Další dojmy z německé návštěvy

Gadžo, 24. dubna 2004 | Studentská

V úterý jsem udělal rozhovor se dvěmi studentkami partnerské školy. Následně mi bylo vytýkáno, že jsem \„z těch Němců nepatřičně udělal blbce\“. Nevím, jestli tím kritici mysleli, že jsem pokládal příliš záludné otázky, nebo že jsem interview měl upravit, aby vypadalo lépe…? Nyní Vám přinášíme rozhovor s p. Kučerou na uvedené téma a popis dalších dní německých návštěvníků.

Kučera: Kdybych cestoval do Gruzie, taky bych o té zemi nic nevěděl

V čem podle Vás spočívá výhoda studia na IBKM-Schule? Z toho, jak jsem s Němci hovořil, vyplývá, že na konec dostanou diplom, který je na o něco nižší úrovni, než naše maturita. Němečtí žáci jdou na IBKM přímo ze základek, zatímco naši tam nastupují po ukončení střední školy. Po vstupu do EU bude naše maturita uznávána i v Německu…
Nejprve je nutné si uvědomit, že v Německu je jiný systém školství než u nás. Jejich ekvivalent naší \„základní školy\“ končí desátou třídou, tedy v 16 letech. Samotná \„Grundschule\“ trvá od 1. do 5. třídy. IBKM-Schule je v doslovném překladu \„vyšší odborná učňovská škola\“, přičemž je nutné zdůraznit, že studium je ukončeno státní zkouškou a absolventský diplom opravňuje ke studiu na VŠ.

Dobře, ale to je spíše teorie. Když jsem s Němci loni hovořil o perspektivě studia na VŠ, tak jsem pochopil, že na ní moc studentů IBKM nekončí…
V Německu to funguje jinak než u nás. Jejich systém je precizně orientován na určité obory a profese. Po absolvování gymnázia v Německu je normální vyučit se oboru, například dcera mého známého se po gymnáziu vyučila zlatnicí. U nás jde po škole spousta lidí na pracáky. Tam je zvykem, že žáci stráví velkou část studia v praxi, po ukončení školy jsou už smluvně vázáni na firmy.

Jaké skupině studentů byste doporučil IBKM-Schule
Já tuto možnost nabízím všem studentům, veškeré náklady na sebe bere německá strana. Zájemci si vše můžou dokonce na místě 2 dny osahat, ptát se na cokoliv, dozvědět se zkušenosti předchůdců…

Je pro naše návštěvníky připraven stejný program v Německu, jaký každoročně děláme u nás? Návštěva starosty, výlet do hor…
Ano samozřejmě. Ale nejdůležitější je prohlídka jejich školy. Provedou je těmi obory – naši zájemci stráví několik vyučovacích hodin poznáváním jednotlivých oborů školy. IBKM-Schule má rozhodně co nabídnout, co se vybavenosti týče

Jak zapůsobila návštěva Ostravy?
Z té mám dobrý pocit, dobře se s našimi studenty pobavili, z toho je pak jiný dojem… V úterý jsem Kristiána zavedl do vyučování ve 3.A. Postavil jsem ho před tabuli, aby si pokecali. Jenže ti lidi byli zařezaní, moc si toho neřekli. Tohle je takové poznávání se – my čumíme na ně jak na exoty, oni zase na nás. Já bych to rozhodně nedramatizoval. Kdybych já cestoval někam do Gruzie, Arménie, nebo třeba Litvy a Estonska, taky bych o těch zemích vůbec nic nevěděl. Mezi námi byla 50 let železná opona, kdy se nikdo nezajímal o dění na druhé straně \„zdi\“. My jsme pro ně byli prostě součást Ost-Blocku, víc o nás nepotřebovali vědět.
Proto to všechno děláme, abysme se poznávali.

Julie Janková: jsou to normálni lidé jako my

Popis událostí vychází z vyprávění Julie Jankové, kteréžto patří dík za spolupráci na tomto článku.

V úterý odpoledne německá návštěva zamířila na magistrát, kde jim starosta vypověděl historii Karviné (překládal p. Kučera). Pak odjeli do Ostravy na nákupy do Futura. Holky se samozřejmě zaměřily hlavně na oblečení. Věž magistrátu si prohlídli jen z dálky.

Po návratu se Němci rozdělili a zamířili na večeři do rodin svých českých spolužaček. Večer jsme s nimi šli na pivo. Byli jsme ve sportovce a pak v Carrousu. Hodně si pochvalovali naše pivo, ale holky pily hlavně whisky s colou. Působili na mě úplně normálně, nijak se od nás neliší. Kristián docela dobře umí hrát biliard, taky jsme zahráli stolní fotbálek.

Ve středu měli výšlap na Radhošť, kam je doprovodili i p. Kučera a pí. Nakládalová. Po návratu šli zase na večeři do rodin. Večer jsme s nimi nebyli dlouho – z toho vandrování byli dost unavení.

Ve čtvrtek měli na plánu prohlídku zámku a hlavně chtěli nějaký ten čas sami pro sebe. Domů odjeli v pátek v 10 ráno.

Docela mě překvapilo věkové spektrum studentů IBKM-Schule. Ve stejné třídě je se sedmnáctiletými třeba 26-letý spolužák. (pozn. TG: Současný systém v Německu připouští de-facto neomezenou dobu studia, přičemž roky ve škole se započítávají do důchodu a někteří studují až do dosažení důchodového věku. Současná vláda chce podniknout kroky vedoucí k potlačení zneužívání školského systému.) Vše je ukončeno praktickou zkouškou, a celkově je studium hodně těžké. Stěžovali si, že je pro ně Euro drahé, stále vše přepočítávají na staré ceny, například si pochvalovali cenu našeho piva.

Byla jsem se taky podívat do Stars hotelu. Místnosti byly sice malé, ale jinak dobře zařízené. Hlavně koupelna byla hodně pěkná.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.