Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava, zítra Vratislav.

Maturita podle prof. Strakošové

Balů, 17. května 2004 | Kantorská

Maturity a týden, který se pro nematurující nesl v duchu pohody a klidu, máme úspěšně za sebou. Mnozí se zašli ke zkouškám podívat – ti se teď užírají naprosto brutální depresí. Ale jiní to zvládli.
Přináším vám návrh nového způsobu maturity, jak ho vidí prof. Strakošová.

Když nepočítám maturity, u kterých jsem strávil několik hodin, tento týden mě zaujala nespokojenost profesorky Strakošové se systémem maturit. Zaujala. No, spíš pobavila.
Abych byl přesný, odsuzuje zkoušení pouze ze čtyř předmětů. Je to bezúčelné, bezvýznamné a se \„západními\“ způsoby nesrovnatelné. Mnohem více by ocenila písemný test ze všech předmětů, které by podle jejích slov měly trvat přibližně půl dne.
Dokážete si to předtavit? Každý student by tímpádem maturoval z češtiny, angličtiny, dalšího jazyka, matematiky, biologie, chemie, zeměpisu, dějepisu …
Tento systém je znám především z amerických filmů, kdy studenti dostanou hrubý štos papírů a mají několik hodin na odpovědi.

Nejen já, ale i každý, kdo ještě nemá maturitu, s tímto nesouhlasí. Komu by se chtělo dostávat do hlavy takové kvantum učiva. Navíc by každý opouštěl školu se stejnou mírou znalostí bez rozdílu, jestli chce jit na hlubinnou těžbu nebo na doktora.
A nedokážu si představit, jak by to profesoři opravovali. Takových solidních sto testů se neopraví ze dne na den. Testy by museli opravovat postupně podle předmětů (deset lidí opravujících jeden test – komická představa)…

Naštěstí se této podoby maturity asi nikdo z nás na našem ústavu nedočká, protože i Evropská unie během několika málo let uzná naše maturity a vysokoškolské diplomy (zatím uznává pouze diplom z UK), proto nebude nutné nic měnit. Jak řekla paní Strakošová, Buzková stejně není schopná nic změnit.

Já bych se u téhle maturity nervově zhroutil. Už tak jsem měl problémy ustát pohled na tu současnou.

Gratuluji všem úspěšným maturantům.
Neúspěšnému přejeme hodně štěstí při opakování.
 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.