Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav, zítra Julie.

Italian job

Maverick, 10. června 2004 | Kultura

Viděli jste loupež po italsku?

Benátky. Město na vodě. Město historických památek, gondoliérů a holubů. Každoročně sem zavítají tisíce turistů právě kvůli těmto a mnohým jiným lákadlům. Tedy, většinou…

Skupinka na první pohled docela normálních lidí má ovšem zcela jiné plány. Sice netuším jak, ale nějakým způsobem se dozvěděli, že v jednom ze zdejších mnoha set domů (které, pokud to tak půjde dál a voda bude stále stoupat, budeme za chvíli obdivovat v neoprenech) stojí trezor, narvaný zlatými cihlami v hodnotě přiližně 37 milionů. Tedy dolarů pochopitelně. Spousta peněz, co říkáte? Tohle si nejspíš mysleli i naši hlavní hlavní hrdinové, a tak trezor prostě ukradli. Možná by vás mohlo zajímat jak? Takže po velmi dlouhé a pečlivé přípravě, spoustě plánování a vyměřování (jak se ostatně můžete přesvědčit sami ze začátku filmu) se jednoho krásného dopoledne dají do práce.

Celou akci vede jistý Carlie Croker (Mark Wahlberg) docela sympatický mladý týpek, který začal s krádežemi už na základní škole:). S ním se na celé akci podílí i John Bridger (Donald Sutherland), čerstvě propuštěný (a utečený) odborník na trezory, Left Ear (Mos Def), odborník na výbušniny, který po menší nehodě na školních záchodcích neslyší na levé ucho. Nevím proč tuhle nebezpečnou práci dělají téměř ve všech filmech černoši (Pamatujete se na Ocean´s Eleven Danyho parťáky?). Handsome Rob (Jason Statham), dvoumetrový, metrákový ridič mimořádných kvalit, Steve (Edward Norton), nevím jak bych měl popsat tohohle týpka, možná jako divného patrona s knírkem v černém, který se mi nezamlouval už na začátku a Lyle (Seth Green), skvělý programátor, hacker a nešikovný motorkář, který o sobě tvrdí, že je NAPSTER.

Nebudu přesně popisovat jak celá akce probíhala, to by bylo na dlouho. Prostě přijeli pod onen dům v lodi, natřeli stropy a podlahu pod trezorem takovou docela zvláštní barvou a po menším výbuchu, kdy propadnul podlahou a dopadnul do vody vedle lodi, se trochu projeli po benátských kanálech s pronásledovateli v zádech a falešným, prázdným trezorem na palubě, zatímco Charlie s Johnem na sobě měli mokrý hadry (památná věta ze Skály) otevřeli trezor pod vodou a dopravili zlato do bezpečí.

Tak akce se povedla, teď už zbývá jen projet hory a užít si spousty peněz si mysleli. Steve měl ovšem docela jiné úmysly. Při jízdě po hrázi zamrzlého jezera byli zablokováni protijedoucím vozidlem a i za jejich dodávku se jedno pro jistotu taky postavilo. Abych to zkrátil… Steve je pěkný podrazák. Okrade svoje kamarády, zastřelí Johna a celou dodávku s ostatními parťáky shodí do přehrady. Jak by řekl Jan Sladký kozina: Do roka a do dne. A přesně tak dlouho si Steve užívá svoje miliony v klidu, než se mu na stopu dostanou jeho, teď už bývalí kamarádi. K nim se, po malé rozmluvě s Charliem, přidá i Johnova dcera, Stella Bridger (Charlize Theron), která se vydala ve stopách otce a otevírá trezory jedna báseň. Steve se usadil v L.A. Koupil si parádní barák a spousty jiných věcí, ale protože je to chlápek naprosto bez představivosti, prostě si koupil to, co si měli v úmyslu koupit jeho \„přátelé\“ za společně ukradené zlato, což je pořádně namíchlo. Charlie opět vymyslí geniální plán, jak získat jejich zlato zpět a pomstít se Stevovi za smrt Johna…

Italian job je dobrý film. Sice nepatří do kategorie A++ a jedno shlédnutí mi bohatě stačí, ale po celou dobu jeho sledování jsem se výborně bavil a užíval si parádní automobilové (i jiné) honičky, bezvadné, typické „film only“ situace, hodně dobrý zvukový doprovod (soundtrack by byl fajna dopravní zácpy. Trochu mě překvapilo, že v tak typicky americkém filmu není ani jedna přestřelka (pokud nepočítám jednu vraždu), což není vůbec na škodu. Pokud jste ještě neviděli Danyho parťáky, bude se vám tenhle film hodně líbit. Pokud viděli, budete ho s ním porovnávat a nejspíš dospějete k podobnému závěru jako já, že onen první jmenovaný je prostě lepší. Pokud se vám, ale povaluje doma asi půl roku, jako mně a pořád se nemůžete dokopat k tomu, podívat se na něj, určitě to udělejte. Nebudete litovat!

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.