Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava, zítra Vratislav.

Popovídání s muzikantem

Hajunka, 7. listopadu 2002 | Studentská

Mám pro Vás rozhovor s muzikantem a zároveň chovancem našeho Ústavu. Ondřej Kozák chodí do oktávy A, ale to by nebyl důvod s ním dělat rozhovor. J Ondra je totiž už dva roky kapelníkem bluegrassové skupiny Křeni, kterou možná znáte z našeho kultovního Platinového páva, případně z loňského vyřazování maturantů. V rozhovoru jsem se z něj pokusila vytáhnout co možná nejzajímavější informace ze života (jeho i Křenů) a také něco z karvinského hudebního dění…


Jaké jsou pocity po posledním koncertě 18.10.? Televize natáčela pořad Folkomotivy, Alabama byla narvaná…

Pocity celkem fajn, televizi ZATÍM :) nezajímáme tolik jako ostatní, takže tréma nebyla (tak velká:)). Alabama je moc hezký místo, pro koncerty trošku stísněné, atmosféra nic moc, lidi nepřišli vyloženě kvůli nám a taky-50 lidí poslouchajících se mezi 20 neposloucha­jícími bez problémů ztratí. Nebýt několika nevynucených chyb,bylo by to 100%. :)


Jak ses poprvé dostal k hudbě?

Úplně poprvé asi u maminky v bříšku:). No taťka hrával občas na housle, to mě zaujalo a od první třídy jsem začal chodit na housle, vydrželo mi to deset let, teď už není čas ani chuť na klasiku. :) Ke kytaře jsem se dostal díky strejdovi, který odjakživa jezdil po festivalech a doma si zpíval a hrál. Od něj jsem měl první kytaru.


Takže muzicírování je rodinná záležitost… Na jaké nástroje hraješ?

Na všechny (hlavně strunné), které dostanu do ruky :). Intenzivně na tu kytaru, občas ještě pokouším houslového bacila. Kdyby bylo víc času a peněz, chtěl bych zkusit dobro, klarinet, nebo bicí. :)


Proč sis vybral mezi všemi žánry právě bluegrass, a můžeš ho trochu přiblížit hudebním nevzdělancům? Máš nějaký vzor?

On si mě našel sám. :) Poprvé jsem se dostal k BG asi před dvěma a půl roky a učaroval mi. Když jsem se doslechl, že se v Karviné zakládá BG kapela, neváhal jsem. Velmi zjednodušeně je BG akustická odnož country, založená na vícehlasém vysoko posazeném zpěvu a instrumentálním doprovodu. Je těžký právě v tom, že se očekává nejen vynikající instrumentální výkon, ale zároveň aspoň průměrný zpěv.


Jak dlouho hraješ se svou kapelou Křeni? A popiš nám, prosím, její úspěchy a vůbec muzikantský život.

Hrajeme spolu asi dva roky, na počátku nás bylo pět (banjo, kytara, basa, mandolína, housle). Současná čtyřčlenná sestava bez houslí funguje asi rok. Zkoušíme jednou týdně plus cca dva ,,kšefty´´ do měsíce. Chtěl bych pozvat případné zájemce na naše druhé výročí :) do Alabamy (country-club vedle Centrumu), kde jsme klubovou kapelou, na neděli 24.11. 17 hodin (vstup volný). Největší úspěchy-to, že vůbec hrajeme:), pak např. 1. místo na Totýmku 2001, 1. místo na Moravském vrabci-oblast 2002. Hráli jsme taky na Slovensku a v Polsku. Za úspěch považuji možnost zahrát si mezi špičkami folk-country branže-Vojta Zícha a Robert Křesťan.


Kdo s tebou hraje v kapele? Pár slovíček o lidech…

Kromě mé maličkosti (kytara, zpěv) na banjo Michal Wawrzyczek(17), na mandolínu Petr Novák(29) a na baskytaru Lukáš Rytíř(16). Všichni zpíváme a každý kromě Petra(jinak vynikajícího kytaristy a basáka) chodil (nebo chodí) do ZUŠ, každý ovšem na jiný nastroj, než obsluhuje v kapele (housle,housle,kla­vír).Kolik cvičíš? Skládáš sám písničky?

Cvičím tolik, kolik mám volného času. To znamená, když nemám nic důležitějšího na práci, cvičím:). Někdy je to jen půl hodiny, někdy klidně čtyři, pět. To je málokdy. :) Každopádně je jen málo dní v roce, kdy bych neměl kytaru v ruce vůbec. Písničky? Nějaké hudební nápady občas mám, ale nikdy to nejsem schopen dotáhnout do konce. (Teď kecá – pozn.autorky.) Co se týče textů, jsem až příliš ovlivněnej folkem abych mohl psát ,,normální´´ texty. :) Mám asi dvě tři písničky, které ale nikdo nikdy neuslyší, protože se za ně stydím. :)


Čeho bys chtěl v hudbě dosáhnout? Máš nějaký tajný hudební sen?

Tajný? No, teď už není tajný:). Chtěl bych jednou hrát muziku, která by maximálně bavila mě (to bluegrass celkem splňuje) a která by zároveň oslovovala běžný posluchače, laiky (tak tohle nesplňuje:)). Prostě jednou přijde doba, kdy mě přestane bavit hrát pro porotce, zasvěcence a kolegy muzikanty. :)


Co Tě kromě hudby baví?

Hm… třeba hudba…:) Na nějaké ,, běžné´´ koníčky, jako třeba pařba na PC nebo cyklistika :) není času. Baví mě randění, na to je čas vždycky. :)


Kdybys jednou, třeba ze zdravotních důvodů, nemohl hrát, co bys dělal?

Hrál bych na něco, na co můžou hrát mrzáci, třeba flašinet (tzv. flaši nět :)). Takovou situaci si představit nedokážu. Určitě bych se stal nezaujatým posluchačem (tím teď nejsem).


Jsi v posledním ročníku, čeká tě maturita…jak se připravuješ na maturitní peklo?

Nepřipravuju se nijak zvlášť, nijak jinak než těch předchozích 7 let. To přijde. Ale nemyslím, že to bude peklo. :) Teda doufám…


Jakou vysokou školu plánuješ a proč zrovna ji?

Pokukuju po VŠB. Není totiž síla, která by mě nutila vytáhnout paty z domu, a ,,Báň´´ je dostatečně obtížná a prestižní, i když si to lidi nemyslí. :) Jsem mladej:), třeba za rok změním pohled a půjdu do USA studovat bluegrassovou fakultu (Jsou tam:). Zatím dvě.).


Jak bys charakterizoval svůj pobyt na gymplu?

Přišel, viděl…… :) Žádný velký vztah jsem si ke gymplu nevypěstoval. Je fakt, že mi dal strašně hodně, nejen samozřejmě v učení, ale díky němu jsem se také dostal ke své milé a vlastně i ke kapele, prostě mi změnil život. Ale v poslední době mě začíná dost věcí štvát. Profesorů, které jsem měl rád, značně ubylo a i ve třídě už se vůbec necítím jako dřív. Prostě se těším, až změním vzduch. A vím, že mě bude za pár let mrzet, že to všechno skončilo! :)
tento text bude tučně

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.