Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav, zítra Julie.

Philip K. Dick – Výplata

Maverick, 2. října 2004 | Kultura

Pokud Dicka čtete, pak vězte, že sbírka Výplata obsahuje deset povídek, z nichž osm jste nejspíš ještě nečetli. Pokud Dicka vůbec neznáte, ale baví vás SF knihy (o čemž pochybuji. Číst SF a neznat Dicka je jako řídit auto a nevědět na co je volant:) určitě se na tuhle knihu vrhněte, sic to není čtení právě nejlehčí a mnohokrát se vám stane, že si najednou uvědomíte:Sakra, to není možný. Takhle to přece doopravdy je! U Dickových knih musíte přemýšlet..ono to ani jinak nejde, to byste vlastně ani nečetli, ale jen listovali.

Pár slov o autorovi: Philip K. Dick se narodil 16. 12. 1928 v Chicagu ve státě Illinois. Jde o autora s pověstí nejtalentovanějšího Sf spisovatele všech dob, proslavil se tématy nejednotné reality, schizofrenie, totalitního režimu či pokusy o definici lidskosti. Zemřel na srdeční selhání 2. 3. 1983 v kalifornské Santa Anně. Od roku 1983 je na jeho počest udělována prestižní cena P. K. Dick Memorial Award.

Nedávno přišel do kin film Výplata s Benem Afleckem v hlavní roli. Je o muži, který pracuje pro podivnou organizaci, aniž by věděl, jaké povolání vykonává. Ani nemůže vědět. Pokaždé je mu totiž vymazána paměť… Je to tak jednoduché. Rethrick constructions dají někde inzerát, případně si sami zajišťují „odborníky“ pro práci, kterou nabízejí. Smlouva je jasně daná. Odborníkovi je nabídnuta práce na dva roky. podmínkou je možnost vymazání paměti v případě nutnosti. Za to dostane pracovník odměnu ve výši padesát tisíc kreditů. Nic víc, nic míň. Žádné jiné možnosti nepřicházejí v úvahu… Vlastně ano. Jedna možnost ještě je. Pracovník má nárok vzít si místo slíbených kreditů několik málo drobných předmětů, ale… kdo by to dělal?

Hluk motorů jej konečně probudil. Nacházel se v malém soukromém raketovém člunu, volně letícím mezi městy po odpoledním nebi. „ Uch!“ zabručel, narovnal se v sedadle a poškrábal se na hlavě. Earl Rethrick na něj upřeně hleděl a oči se mu leskly. „Přicházíme k sobě?“ „Kde jsme?“ Jennings potřásl hlavou ve snaze zaplašit tupou bolest. Nebo bych se měl možná zeptat jinak. „Už si všiml, že není pozdní podzim. Bylo jaro. Pole pod člunem byla zelená. Poslední, co si vybavoval bylo, jak s Rethrickem vstupuje do výtahu. A byl pozdní podzim. V New Yorku. „Ano,“ přitakal Rethrick. „Už to jsou skoro dva roky. Zjistíš, že se spousta věcí změnila. Vláda padla před pár měsíci. Nová vláda je ještě silnější. BP, bezpečnostní policie, má dnes téměř neomezenou moc. Ve školách se teď děti učí udávat. Ale všichni jsme věděli, že to přijde. Tak, co ještě? New York je větší. Mám za to, že už úplně zasypali Sanfranciský záliv.“ „To, co chci vědět je, co jsem k čertu ty dva roky dělal!“ Jennings stiskl zapalovač a nervózně si zapálil cigaretu. „Řekneš mi to?“ „Ne. Samozřejmě, že ti to neřeknu…“

Výplata je povídka naprosto geniální. Má skvělou zápletku, poutavý příběh a rychlý spád. Závěr možná trochu překvapí. Podle mě bude čtenář předpokládat trochu jiný konec. Sbírka ovšem obsahuje dalších devět povídek a nutno říci, že všechny jsou velmi čtivé a budete se u nich dobře bavit a hodně přemýšlet. Výplatu doporučuji všem Dickovým příznivcům, protože ti vědí nač se mohou těšit, ale hlavně těm, kteří čtou SF a Dicka neznají, je totiž podle mě králem tohoto žánru…95%

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.