Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož a Benjamín, zítra Květoslava.

Tetování

Katty, 14. února 2005 | Pel-Mel

Každý z nás už jistě přemýšlel nad tím, jestli se dát tetovat nebo ne. Bude to trend letošních prázdnin? V mé třídě se počet tetovaných lidí během měsíce rozrostl o další dva. Kdo dál se přidá do jejich řad? Co vlastně tetováni obnaší? Jaká je jeho historie? Čtete dál...........

Jaká je tedy historie tetování?

Tetování je staré asi 5000 let. Vpichování barevných obrazců pod kůži se zrodilo na Novém Zélandu a v Polynésii. Vyjadřuje určitou životní filosofii. Dnes je to velmi žádaný módní hit, ale ještě v minulém století bylo tetování přiřazováno k zločincům a námořníkům. Všechny tyto předsudky pomohla změnit punková éra. Tetování podlehlo i spousta celebrit. V roce 1999 bylo tetování tak slavné, že nesmělo chybět ani na panence Barbie.

Co je to tetování?

Je to vpíchnutí speciální barvy do podkožní vrstvy, a sice do hloubky 0,5 až 1 mm. Protože se tetování velice špatně odstraňuje, dobře si rozmyslete motiv i umístění. Obličej, ruce a krk jsou společensky nevhodně a můžete mít s ním problémy. Barevné obrázky na těle a na těch nejrafinovanějších místech jsou v módě. Tetování už dávno není jen výsadou \„drsných chlapů\“ a námořníků. Pro trvalé zkrášlení svého těla se stále častěji rozhodují i dívky.Jeho příznivci oceňují hlavně atraktivnost, výstřednost a originalitu. Tetování má však i svá úskalí. Ten kdo si ho pořizuje musí počítat s tím že je to \„napořád\“. Obrázek na těle ho bude ve většině případů provázet až do smrti. Proto je velmi důležité si předem důkladně rozmyslet, jestli o takové zkrášlení opravdu stojíte. Stejnou pozornost je nutné věnovat výběru motivu. Jména lásek nebývají tou nejšťastnější volbou…

Jak se provádí?

Zásah provádí tatér v rukavicích. Nejprve místo připraví (očištění, případně oholení, desinfekce tetovaného místa a okolí). Obtisknutí motivu. Jestliže nebudete spokojeni, měl by vám vyjít vstříc. Do tetovacího strojku musí dát sterilní jehly i tubusy, které před vámi musí vytáhnout ze sterilizačních obalů. Jehly, nádobky na barvy, holící strojky a rukavice jsou na jedno použití. Během tetování se místo oplachuje lékařsky destilovanou vodou. Když je tetování hotové, omyje se antibakteriálním mýdlem, opláchne a osuší. Nakonec je tetované místo potřeno mastí a zakryto bandáží.

Kde si ho pořídit?

Výběr zařízení, kde vám tetování provedou, je jedním z nejdůležitějších kroků na cestě za zkrášlením vašeho těla. Rozhodně se o to nepokoušejte sami nebo s pomocí kamarádů (ani těch \„zkušenějších\“). Svěřte se do rukou profesionálů. Jak je poznat? Navštivte některý z tetovacích salónů a všímejte si detailů:
1. prostředí by mělo působit čistým a udržovaným dojmem
2. veškeré nástroje, jehly a materiály musí být důkladně vysterilizovány
3. každé místo vpichu se musí předem důkladně vyčistit a vydezinfikovat
4. při výkonu se používají sterilní chirurgické rukavice
5. tetovač má \„dobré reference\“, na požádání vám ukáže obrázky svých výtvorů
6. dostanete na výběr z dostatečného množství motivů, máte možnost vytvoření individuálního návrhu

Jaká jsou rizika?


1. bolest Každá paráda něco stojí. Propichování kůže samozřejmě nepřináší jen příjemné pocity. Pokud jste si však na 100 procent jisti, dá se chvilkové nepohodlí překonat.
2. přenos infekce Největší riziko tetování . Při jeho pořizování je nezbytný naprosto sterilní přístup. Jinak se vystavujete riziku přenosu hepatitidy nebo i viru HIV.
3. zanícení rány Tetování se hojí asi 2 – 3 týdny. Kůže může reagovat podrážděně, zarudnout a bolet.

Co když vám ještě nebylo 18?

Naprostá většina profesionálních salónů vyžaduje, aby jejich zákazníci byli plnoletí nebo měli souhlas svých rodičů. Vyžádání písemného souhlasu nebo přítomnosti jednoho z rodičů není zbytečností. Svědčí to o serióznosti tetovacího salónu. V případě, že touha po tetování není jen chvilkovým pubertálním úletem, se vám jistě podaří rodiče k souhlasu přesvědčit.

Jak se toho zbavit ?

Co když vás to už omrzí? Obrázky se bohužel pořizují na celý život. Dočasně je můžete skrýt pod oblečením nebo vrstvou make-upu. Trvalé odstranění vypichováním zrníček barvy nejen něco stojí, ale je i mnohem náročnější a bolestivější než tetování. Před pořízením ozdoby si všechno pečlivě a v klidu rozmyslete.

Jaké vzory teď letí?

 – japonské znaky

 – domorodé a keltické vzory

 – růže, motýlci, delfíni

 – prsten kolem pupku

Tak co? Rozhodli jste se zkrášlit své tělo nebo vás to všechno odradilo?

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.