Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava, zítra Vratislav.

Big Brother

Maitiky, 27. června 2005 | Kultura

Již brzy vtrhne na naše televizní obrazovky nová reality show. A to hned praotec všech dnešních reality show (a stále jedna z nejúspěšnějších) po celém světě – Big Brother. Pro české diváky zatím neznámá věc (i když v jiných zemích již vysílají šestou řadu) se dočkala na Nově masivních upoutávek lákajících k účasti v této soutěži, hlavně pak pohádkovou výhrou pro jediného vítěze – 10 000 000 Kč! A to už je dost na pováženou.

A přitom vyhrát tuhle sumu se na první pohled ani nezdá tak těžké. Jde jen o to, vydržet 100 dní v jedné luxusně zařízené vile spolu s dalšími 9 úplně cizími lidmi. Na první pohled triviální věc. Je tu ale malinkatý háček… V celé vile jsou nainstalovány kamery a mikrofony (sprchu a WC nevyjímaje), které veškeré dění zaznamenávají pro televizní diváky. První háček – vydržíte přes tři měsíce v klidu sedět na záchodě a ulevovat si, když víte, že na vás kouká polovina národu? Dokážete si s nenuceným výrazem měnit každý den spodní prádlo před nekompromisním objektivem kamery? Pokud ano, jdeme dál. Každý lichý týden se účastníci soutěže navzájem nominují na vyřazení (za nepřítomnosti ostatních ve zpovědní místnosti). Ze dvou účastníků s nejvyšším počtem nominací pak vyberou televizní diváci v následujícím týdnu prostřednictvím hlasování toho, který musí vilu opustit. V závěru, kdy ve vile zůstávají pouze tři účastníci, rozhodují diváci hlasováním o vítězi. Druhý háček – jde si získat zároveň sympatie diváků a přitom zůstat oblíbený i mezi ostatními účastníky? Každý se bude snažit podbízet divákům, kteří tvoří nejvyšší soud, ale o to víc bude neoblíbený mezi účastníky show. Překousnete i tohle? Ano? Pak už zbývá jen dodat, že pokud ty tři měsíce a něco málo vydržíte zavření v jednom baráku, ze kterého se nikam nedostanete, jen se stále se zmenšujícím počtem lidí, kteří se vás budou snažit podrazit, bez jakékoliv komunikace s okolním světem (účastníci nemají k dispozici ani televizi, ani rádio či přehrávače hudby, ale ani noviny, knihy nebo psací potřeby), k tomu ještě plnit všemožné zadané úkoly a získat si sympatie diváckého publika, pak jste vítěz a získáváte 10 000 000 Kč!!! Pokud vám z toho ovšem nezačne „šplouchat na maják“.

Big Brother je obří projekt, od kterého si Nova slibuje opravdu hodně – kvůli Big Brotherovi zruší sobotní show – Paškál, Country estráda nebo např. Zlatíčka – tyto pořady budou načas vytlačeny „na vedlejší kolej“, aby uvolnily místo Velkému Bratrovi. Vyplatí se tenhle risk?

S největší pravděpodobností ano. Otcem této veleúspěšné show je John de Mol, zakladatele produkční společnosti Endemol (historka praví, že na jedné poradě šéfů této společnosti začal jeden z producentů vyprávět příběh o tom, jak se ze studijních důvodů parta brazilských vědců zavřela na několik týdnů do skleníku; když to Mol uslyšel, prý vykřikl: „To je ono! Zavřeme skupinu neznámých lidí do jednoho domu a budeme je celou dobu natáčet!“ a zrodil se Big Brother), a r. 1999 tuto show poprvé uvedla holandská televize. Ohlas byl obrovský. Z jedné strany davy nadšených fanoušků, z druhé pochvala a obdiv kritiků a novinářů – fenomén byl na světě. O rok později je Big Brother vysílán ve většině zemí západní Evropy a USA. A vysílací práva nakupuje čím dál více a více zemí. Dodnes již bylo odvysíláno v celém světě více než 100 sérií.

Celou show také samozřejmě provází řada trapasů a skandálů – např. v Německu se dokonce dvě účastnice opily tak, že začaly do kamer vykřikovat, že by souložily s kýmkoli a kdekoli. Nakonec se šokovaní diváci dočkali nevázaného lesbického sexu a hromadných orgií v sauně. Mimochodem, všimli jste si těch dvou vášnivě se líbajících slečen v české upoutávce na Big Brothera? Střih záběrů je sice rychlý, ale ne dost, aby nebylo zcela jasné, co že tam ty dvě blonďaté soutěžící provádí. Ale to k show takového formátu prostě patří. A teď si představte, co to udělá se sledovaností… Čeho se dočkáme u nás? Co bude českých „deset odvážných“ ochotno udělat pro podporu diváků?

Odpověď již brzy přijde sama. Zanedlouho Nova spustí historicky „prvního českého Velkého Bratra“ a my uvidíme, čeho jsou lidé pro peníze skutečně schopni. Já sám bych do toho asi nešel, takový nápor na psychiku bych asi nedal. Na druhou stranu, 10 000 000 Kč…

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.