Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav, zítra Julie.

Stáhneš mi to?

Luciferka, 23. května 2007 | Pel-Mel

Tuto otázku slýchávám ve svém okolí poměrně často, dalo by se říci, že dennodenně. Spousta mých přátel sem tam něco tahá či sosá, jak se tomu v moderním světě internetu „nadává“. Ale uvědomují si, co je a co už není legální? Před pár týdny se mi do rukou dostal výtisk jednoho časopisu, který se zabývá informatikou a výpočetní technikou. A hned mě zaujalo pár údajů.

Co je legální a za co si můžete jít sednout až na pět let?

PROGRAMY „Kopírovat nějaký program se smí jen tehdy, pokud se jedná o oprávněného uživatele a pokud se jedná o ‚záložní rozmnoženinu nezbytnou pro užívání programu‘,“ říká zákon. (Záložní rozmnoženinou rozumíme instalaci programu do počítače.) A to můžete udělat jen tehdy, je-li to nezbytně nutné ke spuštění programu. Tím jsou veškeré myšlenky na přepálení vyloučeny, protože byste porušili autorská práva.

POČÍTAČOVÉ HRY Nemůžete stahovat vůbec, taktéž je ke stažení poskytovat. Kopii si zhotovit rovněž nelze a přepalování není výjimkou.

FILMY A HUDBA Abyste mohli legálně stahovat hudbu či filmy, musíte dohlédnout na spoustu věcí. V jednom z odstavců autorského zákona se uvádí, že pořizovat si kopie, záznamy a napodobeniny pro vlastní, soukromou potřebu, aniž bychom z toho měli nějaký peněžní zisk, je v pořádku. (Neplatí pro počítačové programy!) Pro soukromou potřebu? To znamená, že kopii si pustíte jen pro sebe, bez přítomnosti další osoby. „Nesmí se pořizovat audiovizuální záznam díla při jeho provozování ze záznamu nebo při přenosu.“ Na internetu jsem viděla volně ke stažení mnoho takto pořízených záznamů, nejčastěji nejnovější hollywoodské trháky natočené obyčejnou kamerou. Tohle opravdu nemá ani cenu stahovat, neb kvalita je otřesná. Raději si na to zajděte do kina a vychutnejte tu jedinečnou atmosféru. ;-) Živý koncert nebo divadelní představení si však nafilmovat můžete, pokud vám to není zakázáno pořadatelem.

Dále nesmíte obcházet „účinné technické prostředky ochrany“. Co toto spojení v uvozovkách v reálu znamená, není nikde přesně uvedeno. Jednoduše řečeno technický prostředek ochrany je technologie, která zabraňuje a omezuje vše, k čemu autor neudělil oprávnění. Budete-li tedy tuto ochranu jakkoli obcházet, porušujete autorská práva. Pokud si pořídíte kopii, u které byla ochrana přerušena někým jiným, buďte v klidu. Zákon neporušujete vy, nýbrž ten, kdo vám poskytl kopii a ochranu prolomil. Zákon nedovoluje jiným, aby vám bylo kopírování nahrávek umožněno. Vystavit filmy nebo hudební záznamy volně ke stažení je trestný čin.

Ať už budete stahovat cokoli, dejte si pozor na nenápadně přibalenou havěť. ;-)

Zdroje: časopis Computer č. 06/07, internetový rozhovor.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.