Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav, zítra Julie.

Upozornění loňským – i budoucím – maturantům

Scotfi, 13. září 2007 | Postřehy

Svět je velký a chtě nechtě se do něj všichni řítíme. Občas je tak docela dobré mít všechny úřední záležitosti v pořádku, jinak by s tím mohl být problém.

Jedním z těch potenciálních problémů je zdravotní pojištění. Bez ohledu na to, zda jste u VZP, RPB či jinde, všichni jej máme a platíme. Tedy, přesněji řečeno – zatím neplatíme; dokud studujeme, platby pojišťovně za nás odvádí stát. Dokud jste studenty gymnázia (oficiálně vždy až do 31.8. roku, v němž jste maturovali…), nemusí vás nic trápit. Problém může nastat při přechodu na vysokou školu. V tomto okamžiku musíte své pojišťovně prokázat, že jste stále studenty – jinak by za vás stát pojistné platit přestal a vy byste měli smůlu.

„Pojištěnci jsou podle zákona povinni oznamovat zdravotní pojišťovně skutečnosti, které mají vliv na platbu pojistného, zejména na povinnost státu platit pojistné. Všechna oznámení se provádějí do 8 dnů od vzniku skutečnosti, která se oznamuje. Pojištěnci VZP mají výhodu v tom, že tato pojišťovna má dohodu s většinou vysokých škol, které pak provádějí oznámení o některých skutečnostech za studenty hromadně. Student(ka) (dále jen "student“) by se však měl vždy dotazem na vysoké škole přesvědčit, zda právě jeho škola za něj oznámení provádí." (Zdroj)

(Někdo z loňských maturantů by tedy mohl namítnout, že termín těch osmi pracovních dní už je pryč – a ano, je – ale stále lepší pozdě, nežli nikdy.. pokud mi bylo správně řečeno, u jednotlivých pojišťoven může za pozdní oznámení skutečnosti, že jste stále studentem, nabíhat poměrně vysoké penále.)

Když jsem šel včera na pobočku VZP (možná bych nemusel, ale kdoví.. jistota je jistota) odevzdat potvrzení o studiu, schválně jsem se tamější pracovnice zkusil zeptat. Tedy: Ano, penále za prodlení skutečně nabíhat může, ale VZP je prý ochotna potvrzení o studiu přijímat i zpětně a (prý) až do konce (tohoto) měsíce z toho nevyvozuje žádné sankce. (Tedy jak jsem z toho pochopil, u VZP je u tohoto lhůta na oznámení změn nikoli pouze těch zákonem stanoveným osm dní, ale celý měsíc – co je na tom pravdy, posoudit nemůžu, nikde se mi to bohužel písemně potvrzené nalézt nepodařilo.)
Těžko říci, jak tohle mají ošetřeny pojišťovny jiné, ale rozhodně nedoporučuji nechat věci na náhodě.

Pokud si nejste jisti, zda máte všechno v pořádku, zajděte na pobočku své pojišťovny s potvrzením o studiu, abyste se nakonec místo užívání si vysokoškolského života nemuseli trápit, jak splatit penále za neoznámení pokračování ve studiu…

Jak s bezproblémovým vyřízením věcí kolem zdravotního pojištění, tak i v dalším studiu všem přeji hodně štěstí.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.