Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav, zítra Julie.

Dny proti chudobě

Luciferka, 14. září 2007 | Pel-Mel

Vedle obchodního domu Prior bude stát v pátek 14. a sobotu 15.9. informační stánek s materiály o této akci a organizacemi, které tento počin podporují.

Tak jako loni i letos se Karviná účastní akce s názvem Česko proti chudobě, která se koná ve 25 městech naší země. Nejde jen o slumovou chýši, ve které můžete získat údaje o kampani a informační letáčky, ale také o doprovodný koncert.

Již od padesátých let 20. století se OSN snaží o snížení extrémní chudoby v nejchudších zemích světa. V roce 1969 navrhla Světová banka 0,7% HDP na rozvojovou pomoc. Velká část bohatých zemí dnes přispívá daleko vyšší částkou. Na Summitu tisíciletí se v roce 2000 všech 189 států společně se Švýcarskem a Vatikánem dohodlo na odstranění chudoby, jejich příčin a následků do roku 2015.

Seskupení nevládních a neziskových organizací se sdružila v celorepublikovou kampaň, která je součástí mezinárodní organizace Globální výzva GCAP (která stojí za koncerty Live 8).

„Vynaložíme maximální úsilí na to, abychom osvobodili všechny muže, ženy i děti z drtivých a ponižujících podmínek extrémní chudoby, kterým je v současnosti vystavena více než miliarda lidí. Jsme odhodláni každému poskytnout právo na rozvoj a osvobodit celý lidský rod od nedostatku.“ Deklarace tisíciletí, Září 2000, Přijato 189 členskými státy OSN.

Bylo vytvořeno 8 rozvojových cílů, které byly dále zpracovány do osmnácti úkolů.

1. cíl: Odstranit extrémní chudobu a hlad
2. cíl: Dosáhnout základního vzdělání pro všechny
3. cíl: Prosazovat rovnost pohlaví a posílit roli žen ve společnosti
4. cíl: Snížit dětskou úmrtnost
5. cíl: Zlepšit zdraví matek
6. cíl: Bojovat s HIV/AIDS, malárií a dalšími nemocemi
7. cíl: Zajistit udržitelný stav životního prostředí
8. cíl: Budovat světové partnerství pro rozvoj

Jaký je účel kampaně? Oslovit především část společnosti, která o toto téma nejeví zájem nebo o něm nemá dostatek informací. Účastnické organizace kampaně sestavily soupis 10 požadavků, jímž chtějí oslovit především státní správu a politiky naší země.

Vyjádřili se i v dopise ministrovi financí.

„Jsme první generací, která se může extrémní a hloupé chudobě podívat do tváře. Máme peníze, máme léky, máme na to vědu… ale máme dost vůle na to, abychom z chudoby opravdu učinili historii?“ Bono, konference Labour Party 2004.

Akci propagují nejen světové celebrity jako například Penelope Cruz, George Clooney, Claudia Schiffer, Antonio Banderas, Kylie Minogue, Bob Geldof, Salma Hayek a mnoho dalších, ale také osobnosti z Česka – například sportovci Kateřina Neumannová, Tomáš Ujfaluši a Milan Baroš, dále pak Ivana Chýlková, Richard Krajčo, Táňa Fischerová, Viktor Preiss, Petra Špalková, Jiří Menzel, Kryštof Hádek a Jan Kraus.

Jako největší koordinovaná akce je boj s chudobou zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, když se jí loni po celém světě zúčastnilo 23,5 milionu lidí.

Zapojte se letos i vy! Ptáte se jak?

Jako dárce: Z výtěžku v uplynulých třech letech se v Africe postavilo 5 škol, díky kterým získá alespoň základní vzdělání na více než tisíc dětí.

Jako dobrovolník: V zahraničí nebo u nás. http://www.dobrovolnici.cz/ 

Jako spotřebitel: Nakupujete jen to, co potřebujete. Kupujte výrobky se značkou Fair Trade (garantováno absence dětské práce a důstojná odměna pro pěstitele), FSC (garantováno čerpání dřeva, které pochází ze šetrně obhospodařovaného lesa), BIO potraviny. http://www.svetvnakupnimkosiku.cz/ 

Jako podnikatel, manažer či zaměstnanec: Nepoškozujte životní prostředí a dodržujte základní lidská práva zaměstnanců.

Jako občan: Informujte se. Diskutujte. Projevte svůj názor. Zapojte se.

Vyvarujte se předsudků. Nebuďte skeptici. Buďte realisté. Ověřujte si informace z více zdrojů.

Noste bílou pásku – symbol globální kampaně – stejně jako Bono, Brad Pitt nebo třeba Hugh Grant. Pásku získáte přímo ve slumu.

Připojte se ke kampani podpisem na velkou bílou pásku.

Sponzorují
Spolupracují
Podporují

Více na:

http://ceskoprotichudobe.cz
http://www.whiteband.org/
http://one.org
http://www.makepovertyhistory.org/ 

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.