Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož a Benjamín, zítra Květoslava.

„Velký Satan“ na prahu Iráku

Gadžo, 13. ledna 2003 | Postřehy

Článek \„Irácká válka klepe na dveře\“ a s ním spojená diskuse trhnula rekordy v čtenosti. Jak je známo, poptávka tvoří nabídku. Nerad bych popíral kapitalistické téze, takže jsem se rozhodl nabídnout Vám můj reálný pohled na danou tématiku.


I: Oživení ekonomiky.


Začátkem ledna prezident USA G. W. Bush jr. oznámil plán svého kabinetu na oživení americké ekonomiky. Tento plán má dvě části. První je oficiální, o druhé se mluví jakožto o součásti \„boje proti terorismu\“.

Zjednodušeně můžeme říct, že první část plánu se zakládá na snížení daní, čímž má dojít k oživení ekonomiky země. Velmi líbivá část reformy, kterou opožiční demokraté označují za řešení vyhovující spíše bohatším. V konečném důsledku budou bohatí amíci platit 35% na daně, chudší 20%.

Druhá část je veřejným tajemstvím. Odborníci odhadují náklady na válku v Iráku až na výši 2 amerických rozpočtů (cca. 2×7 bilionů $). Všechny tyto peníze samozřejmě pohltí zbrojní průmysl. I přes teoretickou ropnou krizi dojde k jednoznačnému obrovskému posílení průmyslu, což se odrazí na celém americkém hospodářství. Z ekonomického hlediska si to ten \„strejda Džorž\“ vymyslel dobře, ne?


II: Irácká výzbroj.


Většina zbrojních odborníků světa se shoduje na tom, že v době před Kuvajtem měl Irák lepe vybudovanou obranu, než-li tehdejší evropské státy NATO. Co mu z toho zbylo dnes?
Nejdřív přijde bombardování. Víme jak to vypadá – už jsme to přece viděli v telce v záběrech z Jugoslávie a Afghánistánu. Omyl! Nyní je totiž trochu jiná situace. Irák má prvotřídní nejmodernější pozemní protiletadlové vybavení, které si hezky potichu koupil od Francouzů. Frantíci vyzbrojili svoji armádu, armádu nepřítele, a teď si můžou jít hrát na vojáčky… Možná si vzpomínáte, že část generálního štábu AČR ještě nyní preferuje před (už zrušeným) nákupem stíhaček spíše pozemní protiletadlové zbraně. Nepochybujte tedy o jejich účinnosti. Já osobně bych se ani moc nedivil, kdyby měli Iráčani i pár Tamar a Kolčug…
Proti letadlům letadly! V této oblasti má Saddám opravdu hodně špatné karty. Pár MiGů a nějaký ty čínský A 5 Fantam, většinou pilotované žoldáky z bývalo-východních armád, nepatří k častým vítězům vzdušných soubojů.
V poslední době se jako vysoce účinné ukazují střely země vzduch (např. Stinger), které potřebují jen jednoho střelce. Dnes jsou sice USA Iráčany nazývány \„Velký Satan\“, nicméně vzhledem k tomu, že jim kdysi říkali \„Velký spojenec\“, asi nemusím příliš dopodrobna vypisovat, odkaď se tam ty \„přerostlé bazuky\“ vzaly. A to, kdo na nich vydělal si snad taky domyslíte.
Irácká armáda má údajně 400 000 vojáků. Toto číslo je ale jen teoretické. Těch 400 000 je totiž stálá armáda. Zapomeňte na obrázky beduínů s puškama – tady se jedná o prvotřídně vycvičené a vyzbrojené vojáky. V Iráku žije 20 M lidí. Při současném diktátorském režimu je těžké dozvědět se něco o Irácké opozici (Kurdové na severovýchodě, šíijité na jihovýchodě), nicméně pokud bychom uvěřili oficiálním tvrzením, pak by za Saddámem stál celý národ (myslím že poslední oficiální číslo bylo 97% :). Jak už se ukázalo v Afghánistánu, tak v žádné dobře vybavené domácnosti nemůže chybět samopal kalašnikov AK 47. Je otázkou, zda-li by za Saddáma tito lidé pokládali životy stejně ochotně, jako třeba palestinští atentátníci. Tak jako AK 47 i další valná část výbavy armády pochází z bývalého východního bloku. ČéZeTy mají stále výbornou pověst…


III: Zbraně hromadného ničení


Kvůli tomu to všechno kolem Iráku údajně začalo. Nicméně zbrojní inspektoři OSN hrabou všude možně a nic nenacházejí. Já osobně se domnívám, že pokud zde nějaké zbraně byly (a jakože asi ano), pak už jsou dávno v okolních, se západem \„spřízněných\“ arabských státech. Nicméně neúspěch hledačů zbraní je velkou morální prohrou pro USA, jenž byly nuceny prohlásit: \„To, že nebyly žádné chemické ani biologické zbraně nalezeny, není důvodem k tomu, abychom na Irák neútočili.\“ Tak proč tedy?
Saddám Husajn je diktátor, nechal zabít 30K Kurdů, zaútočil na Kuvajt, během Irácko-Íránského konfliktu používal každý týden chemické zbraně… ano, jenže takových jemu podobných diktátorů západ podporuje celou řadu (Turkmenistán, Arabie, Jemen,
Uzbekistán, Thajsko…).
Irák je součástí \„Osy zla\“… tak jako Severní Korea, která odstupuje od smlouvy o nešíření jaderných zbraní (mimochodem – Francie tuto smlouvu ani nepodepsala).
Mají moc ropy… to jo, nicméně ve srovnání s přímým efektem napumpování peněz do zbrojního průmyslu jsou teoretické ropné zisky mizivé.
Prostě má Irák smůlu – příliš mnoho špatných indicií najednou. Saddám je diktátor podporující Al Qaedu, západ prochází ekonomickou recesí, moc jiných cílů se nenaskýtá… hold smůla.


IV: Spojenecká podpora


Spojencem z nejvěrnějších je pro USA již tradičně Velká Británie. Ta jednoznačně a plně podpoří akce proti Iráku. Nebo proti Saddámovi, jak kdo chce.
Francie – jedna ze světových zbrojních velmocí. Nejdřív vyčkávala, tiše a důstojně, a teď i přes odpor tří čtvrtin svých občanů zvažuje a zvažuje. Jak se rozhodne? \„Válka ja dobrá pro obchod\“, jak již bylo napsáno v diskusi k předchozímu článku…
Německo – \„Ne a ne a ne! … A volby jsou za náma takže možná aji jo.\“ Lépe to asi charakterizovat nemůžu.
Česká republika – posledních moc a moc roků furt jen někomu lezem do zadku, nepředpokládám, že by nyní došlo na nejvyšší úrovni k odklonu od dlouhodobého trendu. Tady bych chtěl přidat, že jsem Čech a miluji svou vlast, i když je mi z některých věcí na blití… V rámci NATO jsme povinni přispěchat na pomoc napadenému spojeneckému státu, ne podpořit agresi člena NATO proti třetí zemi.
Rusko – od 11/09/01 velmi pookřály vztahy mezi USA a Ruskem. Jasně prohlašuje: \„Nic nedělejte bez posvěcení RB OSN.\“ Ale ať už se bude dít cokoliv, tak velký medvěd bude stejně spát, maximálně trochu plivat.
Čína – daleko.
Okolní arabské státy jsou řízeny podobnými despotickými režimy jako Irák. Všichni se bojí, že by se po skončení války v Iráku sami mohli stát terčem USA. Proto jim nezbývá, než nyní hlasitě podporovat protisaddámovské nálady, aby měli do budoucna krytá záda.
Turecko je bránou do Iráku. Pokud by odmítlo transport útočících vojsk přes své území, dostala by se \„protiteroris­tcká\“ generalita do velmi nevýhodné pozice. Válka v sousedícím iráku by výrazně poškodila turistický ruch. Kromě toho je proti 90% občanů Turecka. Jak silná dokáže být turecká vláda na mezinárodním poli při prosazování zájmů svého národa?
Izrael byl dlouho kritizován za svou ráznou politiku, nicméně zřejmě jen díky němu se Iráku nepovedlo vyrobit jaderné zbraně. Irák pro palestinu-okupující Izraelce je již dlouhou dobu velkým bezpečnostním rizikem, takže schylující válka jím může být jedině nadšeně přijata.


V: Plebejci jsou proti (?)


Nevím proč, ale v českých sdělovacích prostředcích jsem (narozdíl od polských) zatím nezaregistroval žádné demonstrace (třeba v Německu) proti americké politice preventivní války. Takže buď si to ti poláci vymýšlejí, nebo jsou takovéto věci považovány za pro Čechy nezajímavé…
Ve státech má útok proti Iráku 75%-ní podporu. U nás je prý proti 56%. K tomu dodávám jen bolestně pravdivý výrok W. Churchilla: \„Věřím jen těm statistikám, které jsem sám zfalšoval.\“


VI: Pár strohých informací o Iráku


Rozloha: 438 317 km2
Počet obyvatel: 20 150 000
Ozbrojené síly: cca 400 000 (350 000 pozemní vojsko, námořnictvo cca 3000, zbytek letectvo,) + 50 000 garda v Bagdádu – nejlépe vycvičení (ve výcvikových táborech USA, CCCP) a vyzbrojení vojáci
Města: Bagdád (4 950 000), Basra (840 000), Mosul (770 000) …
Úřední jazyk: Arabština
Etnické složení: Arabové 78%, Kurdové 19%, Turkmeni 1,2%, Íránci 0,6%, Asyřané 0,5%, ostatní 0,7%
Státní náboženství: Islám
Náboženská příslušnost: šíitští muslimové 62%, sunnitští muslimové 33,5%, křesťané 3,5%, ostatní 1%
HDP na osobu: 1025 USD (1993)
V zemědělství je zaměstnána 1/5 obyvatel. Hospodaří v údolí Eufratu a Tigridu. V důsledku hosp. embarga je Irák soběstačným ve výrobě potravin.
Povinná školní docházka je šestiletá, i přesto je negramotnost 40%. Střední školství zdarma, ale omezené.


VII: Závěr


Saddám je svině a Američani jsou jestřábi. Toť můj názor.Myslíte si, že by se dalo najít nějaké jiné řešení? Je CIA schopna spáchat atentát na Saddáma? Změnila by Saddámova emigrace na Ukrajinu současnou situaci, nebo by američani pokračovali ve svém stylu oživení ekonomiky? Nebo si myslíte, že by amíci měli vybít všechny muslimy, bez ohledu na cokoliv (to snad ne)? Nebo žiju na nějaké jiné, méně přátelské planetě než Vy a tv NOVA? :o) Napište svůj názor do diskuse k článku, ať už je jakýkoliv!
 
 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.