Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož a Benjamín, zítra Květoslava.

Meditace

theHunter, 27. října 2007 | Postřehy

Vzhledem k současnému trendu přejímaní čehokoli z východu (však víte co myslím, vodní dýmka, buddhismus, hinduismus, čaje atd.) jste už určitě všichni slyšeli o meditaci. Meditují lidé po celém světě. Od šamanů těch nejprimitivnějších kmenů až po ředitele mezinárodních korporací. Ale položme si otázku, proč to vlastně dělají?

Není to jen ztráta času, takhle sedět (potažmo ležet) a nic nedělat? Meditace jako taková je stav mysli, kdy je mozek v naprostém klidu, a veškeré vjemy a pocity vnímáme na úplně jiné úrovni. Může se vám zdát, že se houpete, otáčíte a že všechno je zpomalené. Každý to pociťuje jinak, ale rozhodně to zaregistrujete.

Z hlediska západní medicíny dokážeme díky ní předcházet depresím, neurózám, a dokonce pomůže s odvykáním kouření, popřípadě užívání jiných návykových látek. Rozvíjí naší paměť a schopnost soustředit se.

Pokud vás zajímá spíše ten tradiční „východní“ úhel pohledu, tak nás učí pracovat s naší energii a aurou, posouvá nás na vyšší stupeň bytí a dokonce zprostředkovává mimotělní, případně astrální zážitky (osobně potvrzuji). Jak vidíte důvodu pro je víc než dost. Můžete meditovat kde chcete, jak dlouho chcete, a vážně to není nic těžkého.

Nejdříve si vyberte asanu, což je pozice, ve které zůstanete po celou dobu. Rozhodně zkuste „mrtvolku“. Lehněte si na záda mírně rozkročte nohy, roztáhněte ruce a otočte je dlaněmi vzhůru. Také můžete sedět na židli, v tureckém sedu, ale vždy musíte mít naprosto rovnou páteř.
Nelekněte se když vám začne sám od sebe cukat některý sval. Je to normální. Tělo si jen potřebuje zvyknout na nic nedělání.

A teď můžete začít se samotnou meditací. Moje nejoblíbenější je počítaní do čtyř. Je to vlastně dechové cvičení, při němž počítáte výdechy. Jakmile napočítáte do čtyř, začnete znova. A tak pořad dokola. Nádech i výdech musí být hluboký a pomalý. Snažte se soustředit jen na ně. Kdykoli přijde jiná myšlenka, zažeňte ji. Mantra je další z meditačních technik. Většinou jde o slovo, případně větu, kterou opakujete neustále dokola. Zkuste třeba slovo OM, znamenající všechno a zároveň nic (neklepejte si na čelo, to jsem nevymyslel já  ). Opět zaujměte příslušnou asanu a řekněte mantru nahlas, pokuste se ji cítit v celém svém těle a vždy ji nechte doznít. A zase pořád dokolečka, tak dlouho, jak uznáte za vhodné. Jde taky pouze myslet jen na jednu konkrétní věc. Třeba výrok nebo citát, v duchu si jej povíte a následně si vykládáte jeho význam atd. Meditace nad barvami, nad hudbou. Cokoli. Fantazii se meze nekladou, chce to jen trochu experimentovat.

Doufám, že po přečtení tohoto článečku, se někteří z vás odhodlají a zamedituji si. Rozhodně se na tom dá pouze vydělat. Obohatí to váš život o další zážitky a pomůže i se školou. Až se jednou doma budete nudit, sedněte si na pět minut. Uvidíte, že to za ně stojí.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.