Doubtfire, 15. listopadu 2007 | Kultura
Několik našich studentek, členek Permoníku, se zúčastnilo mezinárodního festivalu a soutěže v korejském Busanu. V celkem 36 sborech se představili účinkující z Koreje, Japonska, Číny, Ruska, Polska, Německa, Indie, Indonésie, Thajska, České republiky a favorité soutěže z Filipín.
Ze čtyř možných kategorií (Classical-mixed voices, Classical-equal voices, Ethnic a Popular) jsme si vybrali Popular a Classical-equal voices. Co do věkového průměru jednotlivých členů sboru jsme patřili k nejmladším, co do existence útvaru k veteránům (Permoník funguje od roku 1966).
Po vyslechnutí některých soupeřů jsme v populární kategorii vesměs fandili Američanům – předvedli své tradiční gospels, ve kterých jsou nepřekonatelní. Podařilo se jim doslova rozvařit publikum a svou energii přenést na posluchače způsobem sobě vlastním.
V této kategorii jsme nečekali žádný úspěch, o to více nás potěšilo zařazení do druhého-stříbrného pásma. (Nejde o medailové umístění, ale orientační zařazení sborů podle kvality – zlaté nejkvalitnější, následuje stříbrné, bronzové a ,,bramborové“.) V kategorii klasického zpěvu, která byla jednoznačně naší parketou, cvičili jsme od poloviny srpna, třikrát absolvovali soustředění a posledních 14 dnů před soutěží jsme hlavně na ni 5krát týdně cvičili a kam se řadily jak mužské, tak ženské sbory, jsme získali druhé místo. Podle ohlasů publika i výsledků rozhodování poroty bylo vidět, že evropský styl hudby a zpěvu se líbí více než interpretace sborů Korejských, Japonských a Čínských.
Grand Prix obdržel špičkový filipínský smíšený sbor, který bez problémů zvládal klasické zpívání a v zápětí předváděl show populárních písní s nápaditou choreografií.
Jako turisté jsme si užívali korejských specialitek, nevyjímaje chobotničky, krevety, mořské řasy, klíčky a plno rýže. Navštívili jsme několik buddhistických chrámů, setkali se s pravými buddhistickými mnichy a pozorovali jsme život, jak jej vedou Asiaté.
Busan je největší korejský přístav a moře je v něm cítit na každém kroku. Město připomíná betonovou džungli s třiceti i víceposchoďovými paneláky, jeden vedle druhého, široké cesty a víceúrovňové křižovatky jsou neustále plné hustého provozu – Korejci jezdí, podle mého, dost bezohledně, a pokud jen trochu mohou, velmi rychle a to i ve srovnání s českými řidiči.
Korejci samotní jsou velmi přátelští a uctiví, umí mizerně anglicky, ale snaží se pomoci, jak jen mohou. Například v Tescu u vchodu stojí muž, který osobně zdraví a uklání se každému příchozímu a kromě jiného slouží jako hlídač odložených tašek. Evropané a hlavně Evropanky se jim asi hodně líbí, neustále nás zdravili neznámí lidé na ulicích a hlavně školáci se vyptávali na národnost a chválili náš vzhled. Na závěr doporučení – pokud někdo potřebuje akutně zvýšit sebevědomí nebo má mindráky ze vzhledu, navštivte nějakou asijskou zemi, vrátíte se jako vyměnění.
Korektury a zařazení článku: Luciferka
Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;
© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.