Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je sobota 26. září 2020, svátek má Andrea, zítra Jonáš.

Pozvánka na koncerty Permoníku

Calime.CZ, 4. března 2008 | Kultura

Sborové studio Permoník, kde působí mnozí naši studenti, se opět ocitá před výzvou. Tentokrát to sice není žádný obrovský výjezd za hranice, nýbrž místní záležitost. Je tu možnost podpořit jej návštěvou některého z koncertů, na které se již dlouhou dobu chystá.

Připravuje totiž Odborný seminář pro 40 sbormistrů z celé republiky, kde míní upozornit na tvorbu zdejších skladatelů. V průběhu tohoto semináře, 7–9.3.2008, uspořádá dva koncerty přístupné veřejnosti.

Pro ty, kteří upřednostňují lidovou hudbu, se zazpívá v pátek 7.3.2008 v 20:00 v ZUŠ první koncert. Můžeme se těšit na dvě pásma. Prvním, ne příliš známým, je Červnová noc od Ilji Hurníka a druhým bude loni dopsané Bando grej! Milana Báchorka doprovázené klavírem a houslemi.

Ti, již se raději baví teátrem, si mohou přijít na své v sobotu 8.3.2008 v 19:30 v ZUŠ při druhém koncertě, kdy bude na programu Vlak do Chatanoogy. Bude možno zhlédnout ukázky z muzikálů: Jesus Christ Superstar, My fair lady, Hair a West side story, svou premiéru zde budou mít písně z Cats. Mimoto se zastavíme u skladeb Voskovce, Wericha a Ježka a také zde zazní tři písně z filmů Sestra v Akci.

Vstupné na oba koncerty je volné.

Tyto dva koncerty jsou pouze střípky z celkového programu, který si Sborové studio Permoník pro své hosty přichystalo. Je sice pravdou, že pátečním koncertem, jenž začíná tak pozdě z důvodu, že se sbormistři sjedou do Karviné až po své pravidelné práci, vše začne; neboť tady si poslechnou ty skladby, které se sami během víkendu naučí; ovšem v sobotním dopoledni se jim postupně představí všechna přípravná oddělení. Mimo jiné zazní i dětská miniopera Komárkova ženitba havířovského skladatele Františka Trnky v podání dětí ze 4.-5.tříd. Bude jim ukázáno pásmo Eduarda Dřizgy Třesky Plesky. Večer se jim opět představí Koncertní sbor Permoník tentokrát s muzikály. V neděli si pak společně s členy Koncertního sboru zazpívají to, co se naučí, a v průběhu dne se vrátí domů.

Poprvé byl podobný seminář pořádán zhruba před 15 lety paní PhDr. Jaroslavou Mackovou. Nyní jej má na starost odborná pracovnice IPOS Artama Praha Mgr. Lea Šebešová. Cílem je vzdělávat sbormistry a informovat je o dalších možnostech týkajících se jak repertoáru, tak práce se sborem. Jeho význam je proto značný. Sborové studio Permoník má nyní příležitost zviditelnit se a získat určitou prestiž jak sobě, tak Karviné. Doufejme tedy, že mu vše vyjde podle plánu a hosté budou na Karvinou vzpomínat v dobrém.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.