Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je pondělí 1. března 2021, svátek má Bedřich, zítra Anežka.

Gaia Mesiah

Raziel, 5. dubna 2008 | Kultura

Od počátků, přes tvorbu až k odchodu zpěvačky.

Od Rage Against The Machine po Spasitele Země

Počátky kapely jsou tvořeny kytaristkou Katkou Ryšavou (uměleckým jménem Santa Morella) a bubenicí Michaelou Moravcovou (uměleckým jménem Misha Cortéz), které spojily své talenty v kapele Rage Against The Machine (RATM) Revival v roce 1998. Do této doby se mohou datovat počátky tvorby písní GM.
Na procházce se psem potkala Misha Markétu Rybinovou (uměleckým jménem Marka Rybin), která se posléze ujala zpěvu a svým naprosto unikátním a energickým projevem vdechla GM živelné kouzlo. Zpočátku v kapele působilo více různých baskytaristů, ale nakonec se objevil australský basista Josh Stewart, který s RATM Revival sdílel zkušebnu a odehrál s nimi jejich první koncert v pražském Futuru v prosinci roku 2001.
Gaia Mesiah v bývalé sestavě Konečná sestava tří, tehdy ještě dívek, a jednoho muže dala start formaci, která, byť je silně ovlivněna tvorbou RATM, tak má svou vlastní a jedinečnou tvář. Výraz kapely je, jak říkají samy členky, postaven na jejich vlastním postoji k politickým, ekologickým a mezilidským vztahům, které jsou do jisté míry radikální. Skupina ve snaze vymezit se z mainstreamové komerční pop-kultury dneška odmítala například vystupování v televizi. Avšak jejich koncerty jsou dle mnohých lidí nezapomenutelnou, nespoutanou, nezávislou a explozivní záležitostí, která na české scéně hledá těžko konkurenci. Zpěvačka Marka Rybin dá při vystoupeních vzpomenout na svá mladá atletická léta a její hlasový rejstřík je z mého pohledu něčím, co jsem snad ještě neslyšel. Něžné, jemné melodické tóny střídá hrdelní metalový řev, který by mohl závidět leckterý death-metalový zpěvák.
Nestálým hostem na koncertech je Pedro Paredese, který doprovází kapelu na jihoamerický strunný nástroj charangu.
Převážně anglicky psané texty nesou poselství již zmíněných postojů a názorů kapely a jejich výklad je z velké části závislý na posluchačově fantazii. Samotný název Gaia Mesiah se dá vykládat jako Spasitel Země, avšak jak zdůrazňuje sama kapela: „Gaia Mesiah nejsou spasitelé ničeho a nikoho!!!“.

Od samizdatu po Jaze Colemana

Kapela, typická hardcoreovými riffy, které jsou prokládány punkrockem, funky, nu-metalem, reggae, ale i bluesem, latinou, nebo country, vydala roku 2003 v samizdatu své první ‚album‘, které bylo spíše prvním demem skupiny. Deska, pojmenovaná Gaia Mesiah, se nesla spíše v hardcore reggae/funky duchu, ale již tehdy byly texty osobitě radikální. Mohu s čistým svědomím vyzvednout písničky jako Apocalypse 5, Happy People nebo až „etno-song“ White Man.
V zimě 2005 podepsala kapela smlouvu s vydavatelstvím Universal, které vládne tuzemskému hudebnímu trhu a po spolupráci s producentem Georgem Ericem, vyšlo na začátku května téhož roku první studiové album s názvem Ocean, na kterém se objevily i čtyři písničky z předchozího dema Gaia Mesiah.
Album se povedlo. Gaia si získávala čím dál tím víc fanoušků a popularity. Dle mého soudu je právě deska Ocean jednou z nejlepších na české scéně. Journey to Ixcatlan, Blueberry Day, česko-anglické San Pedro, nebo bezpochyby originální (také dvojjazyčné) Reservation, jsou kousky, které vás jistě minimálně upoutají. Skladba Manana se dočkala videoklipu pod režií Vladimíra Michálka.
Práce na nejnovějším albu se ujal rockový kouzelník – producent – Jaz Coleman, který pomohl k velké slávě kapele Čechomor a je frontmanem Killing Joy. Ten jakoby vytáhl více na světlo silné stránky GM. Album Alpha Female vydané v dubnu 2007 je oproti prvnímu Gaia Mesiah ‚tvrdší‘. Ustoupilo třeba reggae, které bylo až hmatatelně znatelné na demu, ale nevytratilo se zcela. Tradičně přibylo různých efektů a vychytávek, které ale nejsou vůbec na škodu, spíše naopak.
Alpha Female je profesionální deskou, která je pro některé revoluční na české rockové scéně. Skladby jako I'm The Boss Of Me, Coconut Tree Tsunami nebo Where Are You My Hero? jsou toho krásnou ukázkou. Hudba na celém Alpha Female jakoby elegantně vyčkávala na ten pravý okamžik, kdy exploduje a pohltí vás.
Ty pravé okamžiky se našli přesně…

Koncerty GM jsou neopakovatelnou show, plnou energie

Mainstreamově nezávislí?
…aneb součastnost a budouctnost GM…

Úspěch Alpha Female byl velký. Začalo koncertování, vystupování, nábídky se hrnuly a z GM se stávali tahouni některých festivalů a akcí. Z některých pohledů to byli však tahouni zapřažení komercí. A jsou… Kapela, která původně odmítala mainstreamovou hudební „politiku“ a hrála například za vstupné 60Kč v sokolovnách před sedmdesáti lidma, byla ta tam. Místo ní nastoupila kapela, která bere za jeden koncert přibližně 50 000Kč, vyprodává ‚haly‘ a vstupné nejde pod 150 korun.
Perličkou ze „zákulisí“ může být, že Gaia Mesiah měla být hlavním tahounem loňského ročníku Dokořán festivalu, kde měli účinkovat za cca 33 000 Kč. Účinkování na největším karvinském multižánrovém festu už bylo domluvené a GM o tom měli zmínku i na webu, avšak kvůli nedostatku financí muselo být zrušeno.
Ti, kteří se v hudebním showbyznysu pohybují jako ryby ve vodě, tvrdí, že členky GM s jejich vzrůstající popularitou ‚chytli‘ jakési manýry, či až namyšlenost. Nemohu soudit, do jaké míry je tato informace pravdivá, důležité však je, že se objevuje…
A možná má také co dočinění se současným stavem kapely.

Marka Rybin odešla z kapely nedávno a chce se věnovat sólovým projektům...V březnu tohoto roku (pár týdnů nazpět) odešla z kapely po šesti letech zpěvačka Marka Rybin, která se chce věnovat sólovým projektům.
Zbytek kapely byl vírem událostí přinucen ke zrušení některých koncertů a hledá náhradu za frontmanku, která byla bezpochyby bouří, jež z pódia předávala energii fanouškům. Konkurz na novou vokalistku je již v chodu a může se do něj přihlásit téměř každá, hudebně nadaná žena.
Jak rychle se podaří našim hudebním amazonkám najít adekvátní náhradu a zda-li dostojí svým závazkům, je záhadou. Jisté však je, že kapela již pracuje na dalších písničkách k dalšímu, pořadově čtvrtému albu.
Přeji hodně štěstí… *


Tady máte některé ukázky tvorby GM, které naleznete na YouTube.com

Happy People
Manana
I'm The Boss Of Me
Alpha Female

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.