Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava, zítra Vratislav.

Halloween

Gellar, 3. listopadu 2003 | Postřehy

Halloween, tento svátek v Americe patří mezi nejpopulárnější svátky a i ve Velké Británii se těší velké oblibě. Každoročně se slaví 31.října. Děti se převlékají za strašidelné bytosti, ale mám takový pocit, že jen málokdo ví, o čem ten Halloween vůbec je.

Halloween by se dal přeložit jako Svátek všech duší. Historie Halloweenu sahá až k dávnověkým Keltům. Tehdy se rok dělil na dvě období – období hojnosti a období zimy a hladu. V listopadu tedy pro Kelty začínala doba temna, zásoby potravy se rychle tenčily a lidé v první listopadový den uctívali svého Boha Mrtvých – Anwinna. Lidé věřili, že té noci se domů vraceli duše zemřelých a vyhledávaly tak pomoc příbuzných, aby jim pomohli překročit onu hranici do Země Mrtvých. Lidé proto vyráběli svítilny z vydlabaných řep, aby duchům posvítili na cestu. Převlékali se do starých cárů a malovali si obličeje, aby se uchránili před zlými duchy. Té noci se říkalo Samhain. Předvečer tohoto svátku se jmenoval All Hallows\' Evening, ve vesnickém slangu prostě Halloween.

V dnešní době si lidé zdobí dům, vyrábějí dýňové svítilny (několik dní předem se vydlabávají dýně, do kterých se umístí rozžehnutá svíčka) a pečou dýňové koláče. Ovšem nejraději mají Halloween děti, neboť se přestrojují za různá strašidla, chodí přestrojené koledovat po domech a dostávají různé mlsky.

Myslím, že nejsem sama, kdo si všiml, že Halloween se v poslední době těší čím dál více oblibě také v našich zemích. Ve školkách si na 31.10. děti vyrábějí \„hrůzné\“ masky, mají speciální \„halloweenský\“ program. Halloween je velmi pěkný svátek, ale přece jen mi do našich krajů tak trochu nezapadá, ale jsem si téměř jistá, že za \„pár\“ let bude Halloween patřit i mezi naše svátky. Někomu se to možná bude zdát kýčové, ale nění to pěkná představa, že vám někdo zazvoní u dveří, vy otevřete a spatříte plno malých čarodějnic, Frakensteinů, vlkodlaků, upírů, mumií, duchů… :)

\\\
 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.