Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav, zítra Julie.

Vymřou Češi?

Gellar, 26. prosince 2003 | Postřehy

Jestlipak jste si už všimli, že nás, Čechů, ubývá? Ne? Statistiky na nás chrlí výstražná čísla. Za takových 50 let snad Češi, jako národ, vymřou. Naše řady se pomalu, ale jistě zužují. Již za pár let by mělo být nás, nefalšovaných Čechů, o pár tisíců méně! Proč?

Porodnost se rapidně snižuje! Stále vzrůstá počet párů, které nemohou mít děti. Ale hlavně dnešním moderním trendem už bohužel (nebo bohudík) není mít dvě a více dětí. Tato doba tak trochu diskriminuje rodinný život. Lidé jsou kariéristy a v kariéře by jim děti tak trochu zacláněly. A tak si děti pořizují až kolem čtyřicítky a to tak jedno, ojediněle dvě.

Dalším faktorem redukce našeho počtu je to, že zanedlouho vstoupíme do Evropské unie. Znamená to také, že zde bude ještě více cizinců, než dnes. Na tom by jistě nebylo nic špatného, ale mnozí Češi a Češky si občas zvolí za svého životního partnera nějakého exotického cizince. Ale opět by se náš počet o něco málo snížil. Mohla bych mluvit o menším kulturním úpadku, protože ne každý cizinec, který by se k nám přistěhoval, by přijal naše zvyky. Trocha exotiky sice neuškodí, ale spíše by to s naší kulturou dopadlo tak, že by upadla v zapomnění. Jen se podívejte, jak to vypadá s dnešními oslavami Vánoc. Málokterá rodina dodržuje pravé vánoční zvyky typické pro ČR. Již teď začínáme kopírovat zvyky jiných národů.

Když se podíváme na menšiny, které zde žijí, máme zde v největším počtu Romy, Vietnamce a pak také Poláky, protože jsou to naši nejbližší sousedé. Tito lidé mají svou kulturu o mnoho odlišnější, než je ta naše. Nemám teď na mysli Poláky, ale vezměme si třeba Romy. Ti mají své slavnosti a zvyky, ale hlavně o mnoho více dětí. V jedné rodině bývá průměrně 5 dětí! Což je ve srovnání s námi Čechy obrovské číslo. Nevím, kolik dětí mívají vietnamští obyvatelé ČR, ale všímám si, že jich k nám přichází stále více a více. Dnes zde máme velmi pestrou společnost, co se týče národnostního složení. A co Amerika? Ta je přece poskládána z mnoha společností. Ano, ale k Americe jakožto k novému kontinentu to patří.

V neposlední řadě stojí za zmínku emigrace českých občanů do jiných zemí. Důvody mohou být různé, ale tím největším důvodem je práce. Nezaměstnanost zde stále roste, Češi nemají kde pracovat, tak odjíždějí do zahraničí. Už teď slýchávám věty typu: „A co tady. Kam to tu spěje. Kdo chce prachy, musí jít makat do zahraničí.“ Jo, kdyby tu tak byla ta práce. Možná si to vše zaviňujeme sami, protože jsem hloupí a vypočítaví. Zahraniční firmy kupují naše podniky a zaměstnávají své pracovníky. Neustále se zde rozrůstají vietnamské obchody, už zde skoro nenajdete klasický obchod s oblečením. Lidé si totiž raději zajdou k „Ťamanům“, kde nakoupí nekvalitně, ale levně. No a české firmy zaměstnávají raději cizince a brigádníky (když se otevíralo Tesco, nabrali mnoho prodavaček, které zanedlouho vyhodili, aby mohli zaměstnat brigádníky), kterým mohou platit méně.

No a potom kam to tady spěje? Do EU asi ne. Bylo by dobré si to konečně uvědomit, protože hrozí, že skončíme jako dinosauři. A to by byla velká škoda, ne?

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.