Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír, zítra Zdeněk.

Zakázaná interrupce

Gellar, 24. ledna 2004 | Postřehy

V poslední době kolují zvěsti o zákazu umělého přerušení těhotenství i v naší vlasti. Některé země již přijaly zákon o zákazu interrupcí. Nevím, kolik jim to přineslo užitku či problémů, ale rozhodně by mne zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby byl zákon oficiálně přijat i u nás.

Bude nebo nebude přijat návrh nového zákona? Tato otázka se stala v poslední době velmi aktuální. Zatím se přesně neví, jak vše dopadne, ale už teď se lidé (jako obvykle) dělí do dvou skupin. Podpůrců a odpůrců.

První z těchto skupin tedy podporuje zákaz interrupcí? Proč? Důvody mohou být různé. Např. nechtějí (jak mnozí tvrdí), aby byla zbytečně zabíjena malá a bezbranná stvoření. Podle lékařských výzkumů i několikatýdenní plod vnímá bolest. Hlavní roli v tomto názoru sehrává také víra. Mnoho náboženství zakazuje jak interrupce, tak dokonce i ochranu proti nechtěnému otěhotnění. Třeba Polsko přijalo tento zákon nějaký rok zpátky. Nutno podotknout, že se zde, na hranicích s Polskem objevují občas tzv. „potratové zájezdy“, kdy Polky přijíždějí do České Republiky ulehčit svému trápení.

Odpůrci zase zdůvodňují svůj postoj takto: Interrupce by měly zůstat i nadále schváleny! Ne proto, abychom mohli být lehkomyslní a nezodpovědní a užívat si nechráněného sexu a poté, co přituhne, běželi na potrat. Ale hlavně proto, že i ta nejbezpečnější antikoncepce může zklamat. Stane se a co má potom dělat mladý pár, který ještě není připraven vychovávat potomka? Svou roli samozřejmě hraje hlavně zodpovědnost, ale stát se může a co dělat, když je zakázaná interrupce? Nebo jako příklad poslouží i případy znásilnění. Takový násilník přepadne mladou ženu a myslíte si, že se bude chránit? Žena otěhotní a dítě nebude chtít. Bude se trápit? Nebo vše skončí sebevraždou? Nebo snad v nejhorším případě se jí po devíti měsících narodí nechtěná památka na ono ponížení, kterou bude celý život nenávidět a dávat najevo, že je nechtěná, nebo ji rovnou zanechá někde u popelnic. Netrpělo by toto dítě? Nebylo by pro něj lepší a mnohem méně bolestné ukončení života již v prvních týdnech jeho nevyvinuté existence?

No, názory a dohady jsou různé. Zajímalo by mne, co si o celé věci myslíte vy. Já se spíše přikláním ke skupině odpůrců zákazu interrupce. Můj názor je, že kdyby byl návrh o zrušení interrupce přijat, byl by to rozhodně krok zpět. Už jen když si představíte, jaký by to byl středověk, jelikož mnohé ženy by opět vymýšlely nejrůznější metody a vařily různé lektvary, které by jim měly zaručit spásu.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.