Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož a Benjamín, zítra Květoslava.

Blair Witch – fakt x fikce

Gellar, 1. března 2004 | Kultura

Určitě jste již někdy viděli film, který vás něčím zaujal. Je jedno, jestli toho byla příčinou psychologická zápletka, originální motiv, či perfektní vykreslení prostředí děje. Mezi jedny z těchto neokoukaných a originálních jistě patří i film Záhada Blair Witch, o kterém se do dneška vedou vášnivé diskuze nad jeho smyšleným scénářem, či holou skutečností…

V tomto článku vás (mimořádně:)) nebudu zatěžovat svými názory, jak co bylo, či nebylo. Účelem je, abyste si svůj závěr vyvodili sami. Já pouze uvedu pár informací různých i neznámých zdrojů a je jen na vás, jestli si po přečtení zvolíte tu, či onu pravdivou verzi příběhu…

Doufám, že mnozí z vás viděli film Záhada Blair Witch, a pokud ne a jste milovníky dobrých filmů, určitě jej hledejte ve videopůjčovnách. Tento film, i když byl natočen již před pár lety, totiž poskytl zápletku tak věrohodnou, že se o ní diskutuje dodnes. Sice jsou některé scény natočeny poněkud chaoticky, což ale vyvolává dojem přítomnosti diváka přímo v ději.

Ve zkratce je to film o třech studentech, kteří se vydávají po stopách legendy o čarodějnici, která žila v jistém lese a vraždila malé děti. Studenti ve své honbě za senzací se sami stanou obětmi čehosi, či kohosi , kdo postupně redukuje jejich malý počet…

Verze I. – Film byl natočen podle skutečné události!!!

Legenda praví, že u vesnice Blair Witch v Marylandu žila stařena, která se velmi dobře vyznala v magii. Znala léčivé byliny a léčila nemocné, ale ke svým tajemným rituálům používala krev místních dětí. Pouštěla jim žilou, což byl hřích. V 18. století neurčitého roku několik dětí z vesnice Blair Witch ohlásilo, že je ona stará žena bydlící v chatrči v místním Černém lese, zve domů a tam jim bere krev. Vesničané stařenu obvinili z čarodějnictví. Vypíchli jí oči, odvedli k hluboko do lesa, přivázali ke stromu a nechali napospas pomalé smrti.

O několik let později uprostřed zimy zmizely záhadně všechny děti, které si na ni stěžovaly a ještě k tomu polovina dalších dětí z vesnice. Rozrušení místní lidé se po těchto událostech rozhodli Blair Witch opustit.

Někdy kolem roku 1880 byla na tomto místě založena vesnice Burkitsville. Krátce po jejím založení jedenáct svědků potvrdilo, že viděli bledou ženskou ruku, jenž stáhla do potoka Tappy Creek jedenáctiletou holčičku. Tělo nebylo nalezeno a po 13 dnech se v potoce začaly objevovat svazky klacíků s olejovitou substancí, takže se voda nedala pít. Uvádí se rovněž, že jiné dítě bylo údajně uneseno vznášejícím se přízrakem stařeny, který jej zavedl hluboko do lesa do své chatrče a poté se vzdálil. Vystrašené dítě ale z chatrče uteklo a ráno jej našli v šoku u domu. Po třech dnech dítě řeklo, co se stalo. Skupina sedmi mužů se tedy vydala les prohledat. Když se muži nevraceli, byla vyslána druhá skupina s úkolem najít ztracenou první skupinu. Našli je. Sedm mužů leželo vyvrženo zády na plochých kamenech na skále Coffin Rock, ruce a nohy spoutány silným provazem. Do tváří a rukou vyřezány podivné kresby …

V polovině 19. století Rustin Parr rituálně zavraždil a vykuchal 7 dětí, jejichž ostatky byly nalezeny v jeho skrytém domku v lese. Při výslechu se Parr hájil tím, že musel poslechnout ducha staré ženy, jenž ovládá celý les. Hlas ženy mu poroučel ve snech. Rustin Parr lovil děti na cukrátka, vždy dvě, tak, aby v pokoji stálo jedno tváří ke zdi a druhé přivázal k židli. To proto, aby si to druhé dítě do detailů pamatovalo smrt dítěte přivázaného k židli. Svým obětem do obličeje vyřezával zvláštní tvary a nakonec je nechal v mukách pomalu umírat na následky rozpáraného břicha. Rustin Parr byl shledán způsobilým za své činy, byl obžalován a posléze odsouzen k smrti.

V roce 1994 našla studentka filmové fakulty dochovaný deník faráře z Blair Witch. Příběh ji zaujal natolik, že se rozhodla natočit o legendě svůj vlastní dokument. Ve škole si vypůjčila kameru s tím, že ji v pondělí vrátí. Spolu se svými kolegy kameramanem a zvukařem vyrazili do Černého lesa. O týden později bylo nalezeno jejich bílé auto na vjezdu do Černého lesa, Heather Donahua, Joshua Lenart i Machael Williams v lesích zmizeli. Pátraní se kromě policie zúčastnilo i 100 dobrovolníků a proběhlo v následujících 10 dnech. Byl prohledán celý les, letiště i přechody. Jejich těla zmizela, nebyly nalezeny žádné stopy.

V roce 1997 byl shodou okolností objeven batoh Heather a v něm filmový materiál, zápisník a audio nahrávky na diktafon (kde se omlouvá rodinám svých kamarádů), který natočili během svého putování. Rodiče Heather nalezené nahrávky prodali společnosti Haxan Films, protože by si jejich dcera určitě přála dokument vydat. V Hexan Films poté údajně jen z těchto nahrávek vyrobily slavný snímek.

Tento dokument byl filmovými ateliéry vydán pod hlavičkou fiktivní dokument. Nikdo však nedokáže říct, kde dnes Heather, Joshua i Michael jsou a proč se jejich batoh našel v hlušině, kde půda spolu s popelem ze spáleného domu nebyla porušena věky a kolem byla obehnána původní koloniální zdí. Vědci nad tím kroutí hlavou, policie je zoufalá … Jedno je však jisté, legenda z Blair Witch pokračuje …

(Je uváděno více dat a jmen, které se mnohdy neshodují, takže mohlo dojít k menším odchylkám od skutečného příběhu. Za neshody neručím.)

Verze II. – Fikce!!!

Kde je pravda? Pravda je krutá. Vše bylo velmi chytře vymyšleno! Nahrávky, případ ztracených studentů i kletba staré čarodějnice. Vše byl pouze chytrý marketingový tah producentů. Autoři byli obdivovateli Lovecrafta a snažili se natočit něco podobného. Film byl natáčen bez scénáře a z nedostatků učinili přednosti.

Proč má Záhada Blair Witch takový úspěch? Příčin je několik. Jednou z nich je profesionálně rozpoutaná mystifikační reklamní kampaň via internet, později lokální televizní zpravodajství, ještě později celostátní televizní zpravodajství. Základem je tvrzení, že celý film není fikce, ale realný dokument. Dokument popisující, co se stalo se třemi studenty, kteří se v roce 1994 ztratili v lesích poblíž Burkittsville a už o nich nikdo nikdy neslyšel, akorát v roce 1997 se našla taška s dochovaným filmovým záznamem.

Další z příčin je film sám. Snímek Záhada Blair Witch do posledního filmového okénka podporuje reklamní verzi o nalezeném dokumentu. Není zde jediný záběr, který by nemohl být osobami vystupujícími v příběhu natočený, postavy se jmenují stejně jako herci, kteří je hrají. To má ten efekt, že i když víte, že nejde o dokument, přesto vás film po chvíli vtáhne (jako vás vtáhne každý dobrý příběh) a vy přestanete přemýšlet o tom, co je skutečné a co není.

Ovšem geniální je způsob, jak bylo dosaženo autentické krystalické hrůzy a děsu. Poslali tři hlavní aktéry do lesů, každý den jim sdělili novou pozici, kam měli dojít a tam jim zanechali i jídlo. V noci je strašili házením kamínků na stan a pouštěním hrůzostrašných zvuků. Veškerý děs a hrůza všech herců byla skutečná, báli se a nevěděli, co je obklopuje. Když v poslední den našla Heather před stanem záhadný svazek klacíků s krví, byla opravdu vyděšená. Byla na pokraji zhroucení a bála se, že se jim opravdu něco přihodí. O tom, že herci narazí na opuštěný dům, herci nevěděli. Závěrečná scéna byla naprosto skutečná. Zoufalý křik Heather i pád kamery byl autentický. Ovšem v tu chvíli již bylo režisérům jasné, že dál jít nemohou. Natáčení skončilo.

Náklady byly pouhých 35 000 dolarů. Ovšem dojem reality i s dezinformační kampaní byl jedinečný, lidé chtějí věřit v záhady. Potřebují je.

Teorie o natáčení filmu

Heatherin dokument  – Tato teorie zastává názor, že producenti sestříhali skutečné záběry z dvou kamer, které se našly v Blair Witch – tato teorie byla vyvrácena – všichni tři hlavní představitelé ztvárnili různé role i v jiných filmech

Pravá hrůza a děs – Film byl natáčen bez scénáře (viz odstavec Fikce)

Všechno nahrané – Předem připravený scénář, všechno nachystané do posledního puntíku. Myslíte, že by dosud neznámí aktéři tak dobře zahráli jejich vyděšené role?

Malý dodatek závěrem:

Mystifikační horor o třech studentech, kteří se ztratili v lese při práci na dokumentárním filmu o čarodějnici, byl natočen za pouhých 35 tisíc dolarů a vydělal 248 miliónů dolarů!

Tři hlavní představitelé originálního hororu Záhada Blair Witch z roku 1999 se domnívají, že může být nebezpečné zahrávat si s duchy a černou magií. Heather Donahueová, Joshua Leonard a Michael Williams nyní žijí v přesvědčení, že kvůli rolím ve snímku na nich visí prokletí, které jim znemožňuje hledání nové práce.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.