Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož a Benjamín, zítra Květoslava.

Antipokus

Gellar, 1. ledna 2005 | Pel-Mel

Tento článek jistě není první ani poslední zmínkou o pokusech prováděných na zvířatech. Denně se v médiích dovídáme o těchto pokusech, akorát nad nimi nijak moc nepřemýšlíme, nelámeme si hlavu nad nevinnými živými stvořeními, která jsou proti své vůli využívaná ke prospěchu dnešní moderní společnosti. Jistě, díky nim získáváme mnoho poznatků v oblastech vědy, ale není toto „vykořisťování“ němých tváří z pozice člověka odporně sobecké?

Člověk, jako pán tvorstva, si je vědom svého nadřazeného postavení v živočišné říši. Nejen, že si dělá nárok na jiné věci a osoby, které mu nenáleží, ale podléhá i dojmu, že vše, co svou činností „stvořil“, má většinou kladný dopad. A i kdyby neměl, hlavně, že on sám se má dobře, nijak mu výsledek jeho práce neublížil. Člověk se stále vyvíjí a jeho poznání se den ode dne rozšiřuje. Získává větší rozhled ve vědě. Ale slučuje se poznání vždy se zákony přírody? Ve všem zajisté ne. Ne v otázce utrpení zvířat díky vědeckým pokusům.

Věda nás pohání vpřed nebezpečnou rychlostí, ale než dá vzniknout něčemu dobrému, dokáže napáchat škody na životech mnohých tvorů. Zvířata, která jsou pro vědecké účely člověkem vybírána, jsou držena v zajetí a vystavena strachu a stresu z neznáma. V tomto krutém vědeckém prostředí jsou těmto tvorům odebrány nejen možnosti navrácení do normálního života v přírodě.

Mnohdy dojde na zemi k mírnému přemnožení určitého živočišného druhu na jednom území. Nadbývající kusy jsou odchyceny a použity ve vědeckých ústavech. Je to zajímavý způsob redukce živočichů. Proč by měla být jednoduše utracena či zastřelena, když to jde i vpichováním chemikálií do jejich bezbranných tělíček? Jakou lepší smrt by si zvíře mohlo přát, než smrt nepodařeným pokusem?

Pokusy na zvířatech jsou přístojné snad pouze v případě objevů léků proti nebezpečným nemocem. Ale co už je krajně egoistické, je zneužívání zvířat pro kosmetické pokusy!

Tyto pokusy patří k jedním z nejčastějších a podle mne také k jedním z nejzbytečnějších z vědeckých pokusů. Existují mnohé kosmetické firmy, které své výrobky zásadně netestují na zvířatech, netrápí zbytečně nevinné tvorečky. V oblasti kosmetiky už teď máme dost „vyspělých“ výrobků, mimochodem velmi kvalitních, vyrobených bez použití zvířat.

Zvířata jsou stále více zneužívána k potřebám člověka. Nemohou si zvolit svobodu, nejsou svéprávná, jsou to pouze němí otroci dnešní doby. Jejich osudy závisí na člověku a je jen na něm, jak s nimi naloží. Zda ve prospěch matky přírody, či k zbytečným vědeckým pokusům.

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.