Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož a Benjamín, zítra Květoslava.

Vodní dýmka

Gellar, 2. ledna 2006 | Pel-Mel

Sedíte v čajovně, popíjíte exotický čaj, z reproduktorů zaznívá uklidňující orientální hudba a vy kolem sebe vyfukujete oblaka voňavého dýmu z vodní dýmky …

Úplně první vodní dýmka byla poprvé vykouřena přibližně před 300 lety. V islámských zemích se s ní dnes setkáte na každém kroku. Vodní dýmka je zde totiž každodenní rutinní záležitostí. Častěji se sice setkáte s muži, kteří pokuřují v hloučcích dýmku, kažpodádně oproti minulosti je zde povoleno kouřit vodní dýmku i ženám.

Vodní dýmka je v naší zemi stále oblíbenější a neustále přibývá \„kuřáků\“, kteří navštěvují čajovny právě za účelem vychutnat si voňavý kouř stoupající hadicí. Nechci se zbytečně rozepisovat nad jednotlivými částmi vodní dýmky (korunka, kovové tělo, váza, hadice a zakončení hadice) a jejich specifickými funkcemi, spíš bych se pozastavila nad jejími účinky na naše zdraví – nad kterými se vedou vášnivé debaty.

Tabák, kterým plníme \„voďárnu\“, obsahuje přibližně stejné množství nikotinu, jaké obsahují tabáky do klasických dýmek. Jelikož se ale u vodních dýmek nasávaný kouř filtruje, když prochází vodou ve váze, většina škodlivin zde zůstane a kouř, který je následně vdechnut do plic, obsahuje pouze velmi malé množství nikotinu, které zdraví nijak vážně nepoškozuje.

I když je pravdou, že pokud jste zvyklí na pravidelné používání vodní dýmky, rozhodně nebude vašemu zdraví prospěšná. Každopádně žádná \„závislost\“ na vodní dýmce dosud prokázána nebyla. :-)

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.