Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav, zítra Julie.

Geocaching

Gellar, 10. prosince 2006 | Postřehy čtenářů

Zábavná, turisticko-sportovní hra, v níž musí hráč (hráčem může být úplně kdokoliv, stačí vlastnit GPS) pomocí navigačního systému GPS najít tzv. cache, neboli skrýš, o které jsou ale známy jenom její geografické souřadnice.

Geocaching vznikl v roce 2000, kdy vláda U.S.A. odstranila uměle vnášenou chybu do systému GPS (Global Positioning system). Přesnost systému se okamžitě mnohonásobně zvedla, nyní ukazují GPS s přesností na metry (předtím to bylo přibližně 50 metrů). Z nápadu jednoho člověka schovat pro své přátele schránku, z které si po nalezení něco mohli vzít a výměnnou něco vložit, se rozrostla masivní záležitost statisíců lidí. Po celém světě je nyní více než 300 000 schránek a ještě daleko více hledajících. Jenom v České Republice je přes 2500 skrýší a toto číslo neustále roste.

K napsání článku jsem dostal podmět od mého kamaráda, který je velkým nadšencem. Povídal mi zrovna o jedné pikantní skrýši na Václavském náměstí. Na internetu jsou seznamy všech schránek ve světě i u nás. U těch nejjednodušších jsou zde napsané přesné souřadnice, takže po příchodu chvilku hledáte v okruhu několika metrů a schránka je vaše. Jdou zde i těžší, tzv. multicache, nebo mysterycache. Při nich musíte projít míst hned několik, respektive musíte vyřešit nějakou hádanku, z které vám vyplynou souřadnice. Jakmile je skrýš nalezena a cache otevřena, můžete si vzít nějakou maličkost. Na oplátku tam ale musíte dát také něco vy, aby nebyla krabička prázdná pro další cachery. Postupem času začnete také zakládat vlastní schránky a přemýšlet, jak ztížit hledaní ostatním cacherům při jejím umisťování. Cacher si může taky koupit tzv. travel bug, a dát mu nějaký cíl, například dostat se do New Yorku, či co nejseverněji to půjde. Ostatní cacherové ho potom přenášejí co nejblíže cíli. Jakmile je v „cíli“, dozví se to vlastník na internetu. Může však sledovat i celou jeho pouť, protože každý travel bug má své číslo a když ho někdo najde, na internetu podle čísla zjistí, jaký má úkol. Majitel tak může pozorovat, jakou cestou jeho travel bug (často je připevněný třeba na plyšáku) putuje.

Proč něco jako geocaching vůbec existuje? Protože je to prostě perfektní hra. Skrýše jsou většinou schované na místech, které jsou něčím zajímavé. Ono totiž jde spíš o to podívat se na to místo, kde je cache ukryta, než o to najít „poklad“. Ten je spíš jen takovou třešničkou na dortu. Zakladatel vás chce tímto způsobem, nebo by aspoň měl, zavést na místo, kde je něco k vidění, na místo, které má nějaký smysl. Proto si díky Geocachingu za prvé užijete spousty legrace při hledání skrýší, které jsou často ukryté na velmi nápaditých místech (v korunách stromů, v potoce). Za druhé jde o velmi příjemné spojení turistiky, při které se podíváte na místa, o kterých jste ani nevěděli, nebo by jste se na ně jinak nedostali, a napínavé dobrodružné hry, která vás donutí prodírat se trním, keři, brodit se potokem a tak dál.

Většina lidí, kteří geocaching zkusí, zjistí, že je velmi zábavný a začnou hledat další schránky. Zakládají také vlastní a slaví, když najdou svou stou skrýš.

Jan Hospodka

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.