Saturn

Studentský zpravodajský web

Dnes je neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava, zítra Vratislav.

NE základnám

Gellar, 2. května 2007 | Pel-Mel

Mezi jedno z nejdiskutova­nějších témat poslední doby patří beze sporu umístění raketové základny USA na území České republiky. Přestože vláda stále jedná o umístění radarové stanice, která by měla fungovat již v roce 2011, na naše území, více než tři pětiny obyvatel republiky toto umístění základny striktně odmítají.

Mezi výhody základny můžeme považovat například fakt, že postavení základny by mohlo zvýšit prestiž republiky na západě, o který se snažíme už od pádu režimu a upevnit vztah s USA. Údajně by se zvýšila bezpečnost naší země proti balistickým střelám, jaderným útokům a podobným ohrožením ze strany teroristů. Rovněž stavba základny by znamenala nová pracovní místa pro obyvatele České republiky.

Bohužel i tato záležitost má svá proti. Právě díky umístění základny na naše území se můžeme vystavit nepřátelským útokům. Navíc postavení radarové stanice by znamenalo zhoršení vztahů mezi Českou republikou a Ruskem a dalšími státy, které jsou proti politice USA. Mnohým lidem se také nelíbí politika „vlezdop.delingu“ USA, jejíž cestou Češi kráčejí.

NE základnám

NE základnám je občanská iniciativa proti umístění raketové základny v ČR a za uspořádání referenda o umístění základny. Na těchto stránkách můžete připojit své jméno k petici za uspořádání referenda o umístění základny Národního raketového systému obrany Spojených států v České republice. Rovněž naleznete bližší informace o celostátní protestní demonstraci proti výstavbě radaru.

Brněnská skupina NE základnám organizuje v sobotu 5. května StreetFest. Na festu najdete stánek s peticí za referendum k otázce výstavby americké radarové základny na našem území a informační stánek s propagačními a informačními letáky ke kampani proti radaru.

Vyjádřete se svobodně o svém postoji k raketové základně! (Vaše názory, samozřejmě, očekávám i na diskuzním fóru pod článkem.)

 

nahoru | permalink

Hledání

Stručně

  • Saturn odešel na zasloužený odpočinek. Vzpomínejte na něj tak, jak vám zůstal v paměti.
    Nezapomeneme!
 

Původní engine: Jan Raszyk; Webmaster: Michal Wiglasz;

© 2002 — 2009: Všechna práva vyhrazena, šíření veškerého obsahu bez souhlasu redakce zakázáno.